İstanbul'daki karaçam ormanları 'stresten' kuruyor

İstanbul bölgesindeki Karaçam ormanlarında görülen kurumalarla ilgili yapılan incelemede, kuraklık nedeniyle direnci azalan ağaçların strese girerek kuruduğu belirtildi.

Orman Genel Müdür Yardımcısı Şahin Aybal başkanlığındaki heyet, İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü, Kırklareli ve Edirne Orman İşletme Müdürlükleri Karaçam ormanlarında görülen kurumaların yerinde görülmesi, sorunun çözümüne yönelik yöntemlerin belirlenmesi amacıyla incelemelerde bulundu.

Yapılan değerlendirmede, "küresel iklim değişikliğine bağlı olarak son yıllarda görülen yağış düzensizliklerinin, 2020-2021 döneminde yaşanan kuraklığın karaçamların direncinin azalmasına, strese girmelerine yol açtığı" belirtildi.


Bu nedenle, böcek, mantar ve diğer zararlı etmenlere maruz kalan ağaçlarda kurumaların meydana geldiği kanaatine varıldığı kaydedildi.

ÖNLEM ALINACAK

Ajans Bizim'in haberine göre, araziden alınan toprak ve bitki numunelerinin laboratuvarda incelenmesi ile üniversite öğretim üyeleri tarafından kurumalar hakkında detaylı rapor hazırlanacağı bildirildi.

Değerlendirmeler sonucunda, ormanların geleceği ile ilgili yapılacak işlemler, alınacak önlemlerin ortaya konulacak.

Orman Genel Müdürlüğünün, güncel bilimsel ve teknik gelişmelerden istifade etmeyi amaçladığı, ormanlarda karşılaşılan zararların önlenmesi, mevcut tahribatın giderilmesi hususunda konunun uzmanlarının desteği ile daha çabuk ve yerinde çözümler üretildiği belirtildi. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER YAŞAM HABERLERİ