İmar düzenlemesi: Ormanların kaderi AYM’nin elinde 3 yıldır bekletiliyor

AKP'nin üç yıl önce yaptığı düzenlemeyle orman alanlarının, orman dışına çıkarılmasının önünü açması üzerine AYM'ye yapılan başvuru, üç yıldır bekletiliyor.


AKP’nin üç yıl önce yaptığı düzenlemeyle orman alanlarının, orman dışına çıkarılmasının önünü açması üzerine CHP, düzenlemenin ‘Anayasaya aykırı’ olduğunu belirterek Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurmuştu. Ancak başvuru, üç yıldır AYM’nin gündemine gelmedi.

Orman eski Genel Müdürü Cahit Nasırlı, ormancılığı yok edecek düzenlemelerin anayasaya aykırı olduğunun bilinmesine rağmen, kararların geriye işlememesi nedeniyle “Kazanılmış hak” gibi görüldüğünü söyledi. Nasırlı, “2018 yılında çıkarılan bir torba yasa ile (6831 sayılı orman kanunu ek 16 maddesi) ormandan bazı alanların orman dışına çıkarılması ve bu çıkarılan arazi kadar Hazine arazisinin orman yapılmak üzere verileceği hükmü getirilmişti” dedi.


Anayasaya aykırı olan bu yasanın iptali CHP tarafından AYM’ye götürüldüğünü hatırlatan Nasırlı, “3 yıldan beri AYM’de görüşülmedi. AYM kararları geriye çalışmadığından, mahkeme iptal kararı verse bile bu uygulamaları geriye çevirmek mümkün olmayacak. Ancak AYM’nin iptal kararı en azından bundan sonraki tahribatı önleyecek” diye belirtti.

KİŞİLERİN BAŞBVURUSU HALİNDE İMARA AÇILACAK

Sözcü’de yer alan habere göre, bu düzenlemenin iptali beklenirken, 6 Ocak 2021’de ormanların imara açılmasıyla ilgili yeni bir yönetmelik yayımlandı. Yönetmeliğin de anayasaya aykırı olduğunu, yasa değişikliğiyle kapsamın genişletildiğini belirten Cahit Nasırlı, “Üzerinde en az 5 adet ev, ahır, samanlık, ambar gibi yapıların bulunduğu ormanlık alanlar yerleşim yeri olarak tanımlanıyor. Bu alanlar, kişilerin başvurusu halinde orman sınırları dışına çıkarılarak imara açılabilecek” dedi.

Böylece orman alanının sınırlarına hükümetin karar vereceğini kaydeden Nasırlı, bu durumun da Anayasa’nın 169. maddesine aykırı olduğunu hatırlattı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER YAŞAM HABERLERİ