Galatasaray’dan Vahdettin Engin’e istifa çağrısı: Zaman yine bizi haklı çıkardı

Galatasaray Kulübü, Fenerbahçe'nin 1959 öncesi şampiyonluklarıyla ilgili bir televizyon kanalına konuşan Galatasaray Lisesi Müdürü Vahdettin Engin'i istifaya davet etti.

Fenerbahçe ve Galatasaray arasındaki 1959 yılı öncesindeki şampiyonluklarla ilgili gerilim tırmanmaya devam ediyor.

Galatasaray Lisesi Müdürü ve tarihçi Vahdettin Engin, katıldığı bir televizyon programındaki açıklamaları nedeniyle sarı kırmızılı kulüp tarafından istifaya davet edildi.


“Bir tarihçi olarak benim kanaatim; tarihin devamlılığı açısından sadece 1959 sonrasını kabul etmek doğru değildir” diyen Vahdettin Engin, “Bunlar ciddi organizasyonlardır. Bunları yok saymamak gerekir. Milli Küme’yi tartışmak bile bana saçma geliyor. Bu deplasmanlı normal bir ligdir” sözleriyle Fenerbahçe’nin 29 şampiyonluk iddiasını destekledi.

Bu açıklamaların ardından, daha önce Fenerbahçe Kongre üyesi olduğu için Vahdettin Engin’in Galatasaray Lisesi Müdürü olarak atanmasına karşı çıkan Galatasaray Kulübü, “Maalesef zaman bizi yine haklı çıkardı” başlıklı bir duyuru yaptı.

Sarı kırmızılı kulübün bildirisinde, Vahdettin Engin istifaya davet edildi:

“Galatasaray Lisesi Müdürü VAHDETTİN Engin'in, dün akşam bir televizyon programında ‘1959 öncesi şampiyonluklar' ile ilgili ifadeleri üzerine açıklama yapma gereği doğmuştur.

Yönetimimiz, VAHDETTİN Engin'in Galatasaray Lisesi Müdürü olarak atanmasına karşı 7 Eylül 2019 tarihinde “… Galatasaray Lisemize rakip takım taraftarı bir kişinin müdür olarak atanması camiamızı derinden yaralamıştır. Başka renklere gönül vermiş bir kişinin, Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu’nun sembolik de olsa doğal üyesi olması kabul edilemez. Geleneklerimize aykırı olan bu atamanın camiamızın beklentilerine uygun bir şekilde düzeltilmesini bekliyoruz.” şeklinde bir bildiri yayınlamıştı.

Dün akşamki açıklamaları ile atanmasına karşı çıktığımız bu şahsa itirazımızın ne kadar haklı olduğu ortaya çıkmıştır. Rakip takımın sözde şampiyonluk talebinin kabul edilmesi yönünde görüş beyan eden Galatasaray Lisesi Müdürü VAHDETTİN Engin'i derhal istifaya davet ediyoruz.

1959 yılından (62 yıl) önce Ulusal Lig statüsünde; kuralı, kaidesi, çıkması ve düşmesi olmayan, süreklilik ve düzenlilik arz etmeyen turnuvalardaki birinciliklerin Türkiye Lig'i şampiyonlukları gibi değerlendirilmesi hem hukuka hem de tarihi gerçeklere kesinlikle aykırıdır! Kamuoyuna saygıyla arz ederiz.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SPOR HABERLERİ