Çin’e Peng Shuai ambargosu! ‘Büyük endişe duyuyorum’

WTA, Peng Shuai'nin cinsel istismara uğradığını açıklamasının ardından tenisçinin durumundan hala endişe duyulduğunu, bu nedenle 2022'de Çin'de düzenlenecek organizasyonların askıya alındığını açıkladı.

Çinli tenisçi Peng Shuai, Çin'in eski Başbakan Yardımcısı Zhang Gaoli’nin kendisine cinsel istismarda bulunduğunu sosyal medya hesabından açıklamış, ardından da üç hafta boyunca kendisinden haber alınamamıştı. Sosyal medya hesabı kapatılan Peng Shuai, üç hafta aranın ardından önce mektupla iyi olduğunu belirtmiş, sonrasında ise Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach ile online görüşme gerçekleştirmişti.

Ancak Kadınlar Tenis Birliği (WTA), bu yapılanların yeterli olmadığını ve Çinli yetkililerden cinsel tacizle ilgili şeffaf bir soruşturma başlatılmasını istedi. WTA ayrıca ambargo uygulama kararı alarak, Hong Kong da dahil olmak üzere Çin’de 2022 yılında yapılacak tüm tenis organizasyonlarının askıya alındığını bildirdi.


“ŞÜPHELERİMİZ DEVAM EDİYOR”

WTA Başkanı Steve Simon, konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Peng Shuai’nin nerede olduğunu bildiğimiz halde, onun özgür olduğuna, baskıya ve sansüre uğramadığına dair şüphelerimiz devam ediyor. WTA Yönetim Kurulu’nun tam desteğiyle, Hong Kong da dahil olmaz üzere Çin’de düzenlenecek tüm WTA turnuvalarının askıya alındığını duyuruyorum” dedi.

Steve Simon, açıklamasının devamında “Yaşananlar ortadayken Çin’de turnuva düzenlenmesi halinde, tüm sporcuların ve personelin karşılaşacağı risklerden dolayı büyük endişe duyuyorum.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SPOR HABERLERİ