MHP’den Cumhuriyet’in 100. yılına özel yeni af teklifi iddiası

İki yıl önce 100 binin üzerinde adli hükümlünün cezaevlerinden çıkmasına zemin hazırlayan affı hazırlayan MHP'nin Cumhuriyet'in 100. yıl dönümü gerekçesiyle yeni bir af teklifi daha hazırladığı öne sürüldü.

BOLD MEDYA'nın haberine göre MHP’nin yeni af teklifi hazırlığı yaptığı, yeni yasama teklifin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulacağı iddia edildi.

DOLULUK GEREKÇESİYLE 100 BİN KİŞİ SALIVERİLMİŞTİ


2 yıl önce cezaevlerinde doluluğu gerekçe göstererek MHP, Meclis’e sunduğu “şartlı ceza indirimi” teklifinin AKP’nin de oylarıyla kabul edilip yasalaşmıştı. O yasa ile cezaevlerinde 100 bin kadar kişiyi etkileyen düzenleme çıkarken yeni bir af beklentileri ise devam ediyor. Yine af için gerekçe olarak ‘cezaevlerindeki yoğunluk’ önplana çıkıyor.

TEKLİF 1 EKİM’DEN SONRA TBMM’YE SUNULACAK

Gazete Duvar’da yer alan kulis haberine göre MHP’nin sürpriz bir şekilde af hazırlığı içerisinde olduğu belirtildi. Seçimlerin yapılacağı 2023 yılının Cumhuriyet’in 100. yılı olduğuna dikkat çekilen haberde 100. yıl nedeniyle dünyanın birçok ülkesinde yapıldığı gibi simgesel adımlar atılabileceğine dikkat çekildi. Haberde kulislerde artan paylaşımlar nedeniyle MHP’nin 1 Ekim’de başlayacak Meclis’in 6. Yasama Yılı’nda cezaevleriyle ilgili yeni bir yasa teklifi sunmasının sürpriz olmayacağına vurgu yapıldı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ