‘HDP dükkan değil ki kapısına kilit vurulunca kapansın’

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü ve Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, hükümet tarafından gündeme getirilen ‘HDP’nin kapatılması’ tartışmaları hakkında konuştu.


“Biz her türlü olasılığa hazırlıklıyız. HDP bir dükkân değil ki kapısına kilit vurulunca kapansın. Onlar öyle zannediyorsa, büyük yanılıyorlar” diyen Başaran Gazete Duvar’dan İrfan Aktan’ın sorularını yanıtladı. Meclis’e gelen fezlekeler hakkında açıklamalarda bulunan Başarın’ın açıklamalarından bir kısmı şöyle:

Geçtiğimiz hafta TBMM’ye çoğunluğu HDP milletvekilleri hakkında olan fezlekeler geldi. Sizin hakkınızda ne tür fezlekeler var?


2015 yılından beri milletvekiliyim, birçok eylem ve etkinliğe katıldım. Demokratik bir hukuk devleti olmadığımız, yargı muhalefete bir sopa gibi tutulduğu için tabii ki benim hakkımda da fezleke var. Partimizin eş başkanının konuşma yaptığı etkinliğe katılmaktan bile hakkımızda fezleke hazırlanmış. Gerisini varın siz düşünün!

HDP’nin kapatılması tartışılıyor. Siz bu filmi nasıl seyrediyorsunuz?

Açıkçası her yöntemi deneyen, denediği hiçbir yöntem başarılı olmayan ama denemekten de vazgeçmeyen çaresiz bir iktidar var karşımızda. HDP’ye karşı aldıkları tavır güçlerinden değil çaresizliklerinden kaynaklanıyor. HDP sadece 6 milyon oy almış bir parti değil, aynı zamanda gelecekte Türkiye’nin demokratik bir ülke olması için teminattır. Hedef aldıkları da zaten bu teminatın kendisi. Demokrasi mücadelesi verecek bir aktör olmasın istiyorlar. Çünkü HDP ve Türkiye kadın hareketi olmasa, mevcut iktidar çoktan kalıcı hale gelebilecekti. Kadın mücadelesi olmasa, AKP çoktan istediğini elde etmişti. Bu hamasi bir siyasetçi sözü değil, hakikaten bize yönelik saldırıları son çırpınışları.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ