Halkbank davası öncesi Erdoğan’ın serveti yeniden gündemde

Cem Uzan, Halkbank davası öncesi Erdoğan’ın servetini yeniden gündeme getirdi. Erdoğan’ın servetinin Katar’da olduğunu söyledi. İşte bu güne kadar Erdoğan’ın serveti ile ilgili söylenenler…


Mart ayında ABD’de başlayacak olan Halkbank davasında AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın serveti gündeme gelecek. 1994 yılında bir yüzükle belediye başkanlığına başlayan Erdoğan’ın yurt dışında yüz milyarlarca dolar serveti olduğu iddia ediliyor.

UZAN: ALDIKLARI RÜŞVET KATAR’DA


Genç Parti kurucu Genel Başkanı Cem Uzan, Youtube üzerinden yayın yapan Bizim TV’de katıldığı canlı yayında Şaban Sevinç’e AKP’li Erdoğan’ı özelleştirmeden aldıkları rüşvetleri Katar’da saklamakla suçladı. Uzan, 9 milyar dolara sattığı Telsim’i Londra’da 2,5 milyar dolar rüşvet alıp 4,5 milyar dolara satmakla suçladığı Erdoğan ile Katarlılar arasında skandal bir ilişki olduğunu öne sürdü. İşte Uzan’ın yeniden gündeme getirdiği Erdoğan’ın serveti ile ilgili geçmişten günümüze söylenenler…

BİR YÜZÜKLE YOLA ÇIKTI

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olduğunda hiçbir serveti bulunmuyordu. Bu durumu belediye başkanlığı adaylığı sırasında yaptığı mitinglerde de dile getiren Erdoğan, elindeki alyansı gösterip, “İşte bütün servetim bu yüzük. İstanbul’a hizmete hazırım” demişti.

RAHMİ KOÇ: 1 MİLYAR DOLARI NASIL BİRİKTİRDİ?

Erdoğan’ın 2001 yılında AKP’yi kurma hazırlığı yaptığı dönemde dönemin Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Koç, CNN Türk’te Taha Akyol’un “Eğrisi Doğrusu’’ programında siyasetin para işi olduğunu söyleyerek, “Tayyip Bey’de çok para olduğunu öğrendik, 1 milyar dolar biriktirmişler, nasıl biriktirdilerse? Onun mali bir derdi olacağını zannetmiyorum’’ yorumunu yaptı. Koç, Erdoğan’ın kendisini yenilediğine inanmadığını da açıkladı.

KILIÇDAROĞLU: YURT DIŞINDA MİLYARLARI VAR

Cumhuriyet’ten İpek Özbey’e konuşan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesinin yurt dışında büyük bir serveti olduğunu iddia ederek şunları dile getirdi:

Madem Türkiye’yi çok seviyorlar o zaman o milyarları getirseler ya. Milyarlarca paraları var.
Şunun için eminim: Trump, “Senin servetini, mal varlığını inceleyeceğiz, aklını başına al” dediğinde Erdoğan hiç sesini çıkarmadı.
Erdoğan Ailesi’nin Türkiye’ye vergi açısından da ihanet ettiğini çok iyi biliyoruz.
Man Adası’ndaki olay buydu. Vergi cennetlerinden gelecek paranın vergilendirilmesini sağlayacak kararname 2006 yılından bu yana çıkarılmıyor.
Çünkü Erdoğan Ailesi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne vergi ödemek istemiyor.

300 MİLYAR DOLAR SERVETİ VAR

Erdoğan’ın yurtdışındaki servetinin 300 milyar dolar civarında olduğunu öne süren AKP’nin kurucu isimlerinden olan CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, Erdoğan’ın mal varlığının milli güvenlik sorunu haline geldiğini öne sürdü. Şener, Erdoğan ve ailesinin tüm mal varlığının açıklanması ile ilgili ABD’nin gündemindeki yaptırımlar, Halkbank davasını hatırlatarak Erdoğan’ın sanık sandalyesine oturtulması gibi kişisel endişeleri bulunduğunu öne sürdü.

DAVUTOĞLU REST ÇEKTİ, MAL VARLIKLARI ARAŞTIRILSIN

Erdoğan, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun başbakanlığı döneminde DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın imzasını taşıyan kararla Şehir Üniversitesi’ne tahsis edilen arazinin, bu üniversitenin mülkiyetine geçirildiğini ifade ederek, Halk Bankası’ndan alınan krediye karşılık gösterilmediği ve geri ödenemediği suçlamasını yöneltti. Erdoğan’ın “dolandırıcılık” suçlamalarına, eski Başbakan Davutoğlu’nun, TBMM soruşturması başlatılarak Erdoğan dahil tüm eski Cumhurbaşkanları ve Başbakanların ailelerinin “mal varlıkları araştırılsın” restini çekti. Bu reste AKP’den herhangi bir cevap gelmedi.

LİDERLERDEN ORTAK ÇAĞRI: ABD’YE HODRİ MEYDAN DE

AKP’li Erdoğan’ın mal varlığının ABD’deki bir davada gündeme gelmesi sonrası parti liderleri bunun ülke üzerinde bir tehdit olmaması için Erdoğan’a çağrı yaptı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Amerika’nın Erdoğan ve ailesinin mal varlığına tedbir koyarak açıklama tehdidine karşın Erdoğan’a ortak çağrı yaparak “Ailenin ve kendinin mal varlığını açıkla, Amerika’ya hodri meydan de…” dedi. Liderlerin bu söylemleri AKP cephesinde karşılık bulmadı.

SOYLU VE KURTULMUŞ DA ELEŞTİRMİŞTİ

Daha önce parti lideri iken istifa edip AKP saflarına geçen ve şu an Erdoğan’ın en yakınında bulunan Numan Kurtulmuş ve Süleyman Soylu da AKP döneminde yapılan rüşvet ve yolsuzlukları kıyasıya eleştirmişti. Erdoğan’ın serveti ile ilgili üzerinden ilk şantajı yapan kişilerden biri olan HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Erdoğan için “Harun olmaya geldiler, Karun oldular” demişti. Süleyman Soylu da DP Genel Başkanı iken yaptığı bir konuşmada “AKP hükumeti, yanlış ekonomi politikası sonucu bayramları da millete zehir etti. İnsanlarımız gülmeyi unuttu. Beceriksizlik ve yetersizlikle, Türkiye’yi krizle karşı karşıya bıraktılar. Paçalarından yolsuzluk akıyor. Türkiye’de ihale ve yandaş belediyeciliği yapılmaktadır” dedi.

WİKİLEAKS BELGELERİNE DE GİRDİ

Erdoğan’ın yurtdışındaki serveti Wikileaks belgelerine de girdi. Wikileaks belgelerine göre dönemin Başbakanı Erdoğan’ın İsviçre’de 8 ayrı hesabı bulunuyor. Ergenekon soruşturmasında tutuklanan ve Silivri’de hayatını kaybeden üst düzey mit yöneticisi Kaşif Kozinoğlu da ölmeden önce Doğu Perinçek’in Aydınlık gazetesine yaptığı açıklamada, Erdoğan’ın İsviçre bankalarında 8 ayrı hesapta yaklaşık 800 milyon dolar parası olduğunu ifade etmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ