“Erken seçim öncesi büyük bir siyasi mühendislik yapıldı”

HDP’ye kapatma davası açılmasını değerlendiren hukukçular davanın zamanlamasının siyasi olduğuna dikkat çekti. Hukukçular erken seçim öncesi büyük bir siyasi mühendislik yapıldığını kaydetti.


HDP’nin kapatılması ve HDP’li vekilin milletvekilliğinin düşürülmesini siyasi bir karar olduğunu belirten hukukçular, kapatma veya kısıtlamaların mağduriyet oluşturacağının altını çizdi.

HDP ÇÖZÜM SÜRECİNDE MUHATAP ALINDI


Kapatılma davası ile ilgili Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’a konuşan Eski Ankara Cumhuriyet Savcısı Bülent Yücetürk, “HDP zaten İmralı’da, ‘çözüm’ masasında kurulan, genel başkanını da bizzat Abdullah Öcalan’ın belirlediği bir parti. Bu bile bizim yasalarımıza göre kapatma için yeterli bir sebep” dedi. HDP’nin, Çözüm Süreci’nde muhatap alındığını, Dolmabahçe Mutabakatı’nda taraflardan olduğunu söyleyen Yücetürk, “O dönemde bunların hiçbirisi sorun olarak görülmemişti. Tamamen siyasi bir karar sonucu kapatma davası açıldığını düşünüyorum” dedi.

KAPATMALAR MAĞDURİYETLER OLUŞTURUR

Kapatmanın ters tepebileceğini söyleyen hukukçu Cihan Arık ise “Geçmişte kapatılanlar ve sonradan açılanlar ortada. Kapatma ve kısıtlamalar mağduriyet yaratır, bu mağduriyetin sonuçları farklı noktalara götürebilir. Parti kapatmaktan ziyade yaptırımların tercih edilmesinin daha makul ve mantıklı olduğunu düşünüyorum” dedi.

ERKEN SEÇİM OLACAĞI GÖZÜKÜYOR

HDP’li Gergerlioğlu’nun dokunulmazlığın kaldırılması ile parti kapatmanın aynı gün gerçekleşmesinin ‘’siyasi mühendislik’’ olduğunu düşündüğünü aktaran Arık, şubat ayının başından mart ayının 16’sına kadar geçen süreçte AYM’nin partilere ilişkin mali denetim kararlarını açıkladığını, Yüksek Seçim Kurulu’nun da hangi partilerin seçime girebileceğini belirlediğini söyledi. Arık, “Resmi Gazete’yi tararsak, erken seçim olacağı gözüküyor. Partiler de olağan genel kurullarını tamamlıyor. Büyük bir siyasi mühendislik” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ