Dezenfektan skandalı: Pekcan bayilik için danışmanına şirket kurdurdu

Koltuğunu kaybeden Bakan Ruhsar Pekcan’ın aile şirketinden Ticaret Bakanlığına pahalı dezenfektan satılmasına yönelik skandal büyüyor.


Eski Bakan’ın eşi Hasan Pekcan’ın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu firmanın ürettiği dezenfektanların bayiliğini yapan şirketin bakanın başdanışmanına ait olduğu belirlendi.

Görevden alınan eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın eşi Hasan Pekcan’a ait bir şirketin Ticaret Bakanlığı’na 9 milyon TL değerinde dezenfektan satması ile ilgili yeni gelişmeler ortaya çıkıyor. Pekcan’ın dezenfektanlar için başdanışmanına şirket kurdurttuğu ortaya çıktı.


ŞİRKET 25 AĞUSTOSTA KURULDU

AKP kabinesinin görevden alınan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın eşi Hasan Pekcan’ın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Nanoksia firmasının ürettiği dezenfektanların bayiliğini yapan kişinin bakanın başdanışmanı Cihat Alagöz’ün şirketi ALZ Grup olduğu ortaya çıktı. Dezenfaktan satışı skandalındaki olaya karışan bayi ise salgından 5 ay sonra 25 Ağustos 2020’de kurulduğu öğrenildi. Odatv’den Can Özçelik’in haberine göre ALZ Grup’un internet sitesinde “Yetkili satış temsilciliğine sahip markalar” arasında Ruhsar Pekcan’ın eşinin sahip olduğu Nanoksia firması da yer alıyor.

TÜRKİYE VE HOLLANDA MERKEZLİ

ALZ Grub’un sitesinde ise görev tanımı “Fuar, Kongre, Danışmanlık, Gıda, Enerji, Kozmetik ve Sağlık sektörlerinde faaliyet gösteren iştirak şirketleri ile Türkiye ve Hollanda merkezli ticari faaliyetlerinin yanı sıra yenilikçi markaların yetkili satış temsilciliklerini çatısı altında toplayan ALZ Grup, Cihat Alagöz ve Mülkiye Alagöz tarafından kurulmuştur” olarak geçiyor. Ticaret Sicili’nde yer alan bilgilere göre ise, şirket pandemiden yaklaşık 5 ay sonra 25 Ağustos 2020’de kurulmuş.

DANIŞMAN ŞİRKETİ EŞİYLE KURDU

Şirketin kurucuları da eski Bakan Pekcan’ın danışmanı Cihat Alagöz ve eşi Mülkiye Alagöz. Bakanın kendi bakanlığına dezenfektan sattığının ortaya çıkmasının ardından muhalefetten istifa çağrıları yapılmış, bunun üzerine günler sonra Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayla Pekcan’ın şirketinden dezenfektan alındığı kabul edilmiş, “Piyasa fiyatlarından oldukça aşağıda, usulüne uygun bir biçimde gerçekleştirilmiştir” ifadeleri kullanılmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ