Türkiye’de 3 bin 81 can kaybı, önlemlerde kademeli gevşeme

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs nedeniyle vaka sayısı 3 milyonu geçti. Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre 211 binden fazla kişi de hayatını kaybetti.
ABD'de Covid-19 vakalarının sayısı 1 milyonu geçti. Dünyadaki her üç vakadan biri bu ülkede. Johns Hopkins Üniversitesi'nin verilerine göre, ölenlerin sayısı da 56 bin 749'a ulaştı.


Türkiye’de ise can kayıpları ve vakalar artıyor. Türkiye'de yaşamını yitirenlerin sayısı 3 bin 81'e yükselirken toplam vaka sayısı ise 117 bin 589 oldu.

Türkiye en çok vakanın yaşandığı yedinci ülke konumunda. Türkiye’de koronavirüsle mücadele kapsamında 31 kentte üç günlük sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Yasak 1 Mayıs cuma günü başlayacak, pazar gecesi sona erecek.

Dünya ve Türkiye genelinde koronavirüse ilişkin yaşanan gelişmeler saat saat şöyle:

17.50 - Sağlık Bakanı Koca: Pik noktasındayız, tedbirlere uyulmazsa yeni pik dalgası olabilir

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün koronavirüse dair bir basın toplantısı düzenledi.

“Türkiye koronavirüs sınavından şu ana dek yüzünün akıyla çıktı” diyen Koca, Türkiye’nin yurtdışındaki vatandaşlarından hiçbir ücret almadan ambulans uçak hizmeti veren tek ülke olduğunu söyledi.

Sahada filyasyon görevinde çalışanların sayısının 5 bin 849 olduğunu söyleyen Koca, bu sayede hastaların temas zincirinde yer alan 469 bin 390 kişinin tespit edildiğini söyledi.

Koca, “Yoğun bakımdaki hastalarda vefat oranımız yüzde 58'den 10'a, entübe hastalardaki vefat oranımız yüzde 74'ten yüzde 14'e geriledi” dedi.

Bir muhabirin “Pik noktasına geldik mi?” sorusuna da yanıt veren Koca, “Pik dönemine girdiğimizi söyleyebilirim. Bir düşüş trendine girdik ama tedbirlere uyulmazsa yeni pik dalgası olabilir” ifadelerini kullandı.

Koca ayrıca İsveç’ten Türkiye’ye götürülen Emrullah Gülüşken ile bir akrabalığı olmadığını belirtti.

Kaynak: Ahval
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ