Koronavirüs Günlüğü: Vaka sayısı 3,2 milyonu geçti

Dünyada yeni tip koronavirüs vaka sayısı 3,2 milyonu geçti. Ölü sayısı da 230 bine yaklaştı. İngiltere, İspanya ve Fransa’yı geçerek dünyada en çok ölümün görüldüğü üçüncü ülke oldu.
ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi’nin derlediği verilere göre (TSİ 15.00 itibariyle) dünya genelinde koronavirüs vaka sayısı 3 milyon 207 bin 248 oldu. Bunlardan 228 bin 57’si hayatını kaybederken, 985 bin 957 kişi de virüsü yenmeyi başardı. İngiltere, yaşlı bakım evlerinde hayatını kaybedenlerin eklenmesiyle birlikte İspanya ve Fransa’yı geçerek, en çok can kaybının yaşandığı üçüncü ülke oldu.


ABD’DE CAN KAYBI 60 BİNİ GEÇTİ

ABD’de koronavirüs yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısı 60 bini geçti. Son açıklanan verilere göre ABD’de 61 bin 670 kişi yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybetti. Dünyadaki toplam vaka sayısının 3’te biri de ABD’de. ABD’de toplam vaka sayısı 1 milyon 64 bin 737.

ABD’Lİ İLAÇ FİRMASINDAN İYİ HABER

Gilead Sciences firması, klinik denemelerine Mart ayında başladığı Remdesivir adlı antiviral ilacın, hastalara erken aşamasında uygulanması durumunda koronavirüsün yol açtığı belirtileri hafiflettiğini açıkladı. Firma yetkilileri, erken tedavi gören hastaların yüzde 62’sinin hastaneden taburcu olduğunu, ilaca daha geç başlatılan hastalar arasındaysa bu oranın yüzde 49 olduğunu kaydetti. 397 hastayla yapılan klinik çalışmada, ilacın 5 ila 10 günlük kullanım dozunun, ağır koronavirüs belirtileriyle hastaneye yatanlar üzerindeki güvenliği ve etkisi değerlendiriliyor. Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’nün Remdesivir üzerinde yürüttüğü ayrı bir çalışmada da hedefe ulaşıldığını bildiren firma, araştırma sonuçlarının ayrıntılarını paylaşmadı. Koronavirüs üzerinde etkili olup olmayacağı yakından izlenen ilaçla ilgili kısmi ön verilerin olumlu olması geçtiğimiz haftalarda borsaları yükseltmiş ve Gilead Sciences firmasının değerini yüzde 10 oranında arttırmıştı.

PFIZER, İNSANLAR ÜZERİNDE DENEYLERE BAŞLADI

ABD’li ilaç devi Pfizer için çalışan Almanya’da bir firma, bu yılın sonuna kadar geniş kapsamlı uygulamaya geçme hedefiyle, Kovid 19’un olası aşısını insanlar üzerinde denemeye başladı. Pfizer, deney aşamasındaki aşının, gelecek hafta ABD’de de test edilmeye başlanacağını duyurmuştu. Şirket, acil durumlardaki kullanıma sunulmak üzere sonbahar dönemine kadar bir aşı kullanıma sunmayı amaçlıyor.

ABD EKONOMİSİ 2020’NİN İLK ÇEYREĞİNDE YÜZDE 4,8 DARALDI

Amerikan ekonomisi, korona pandemisinin ekonomik faaliyetleri durdurmasıyla birlikte 2020’nin ilk çeyreğinde yüzde 4,8 oranında daraldı. Pandeminin yol açtığı ekonomik resesyon süreci, Amerikan tarihinin en uzun süreli ekonomik genişleme sürecini de sonlandırmış oldu. ABD Ticaret Bakanlığı, gayrisafi yurtiçi hasılanın (GSYH) altı yıl sonra ilk kez düşüş kaydettiğini bildirdi. 2008’in son çeyreğinde, Büyük Resesyon sırasında yıllık yüzde 8,4’lük oranla en sert düşüşü yaşayan ekonomi, o dönemden bu yana ilk kez benzer düzeyde geriledi.

ABD’DE 30 MİLYON KİŞİ İŞSİZ KALDI

Amerika Birleşik Devletleri’nde 30 milyondan fazla insan koronavirüs salgını nedeniyle işini kaybetti. ABD Çalışma Bakanlığı Perşembe günü Washington’da yaptığı açıklamada, yalnızca geçen hafta 3 milyon 840 bin kişinin işsiz olarak kayıtlara geçtiğini açıkadı.

ELON MUSK: KORONAVİRÜS ÖNLEMLERİ FAŞİSTLİK

Tesla ve SpaceX’in kurucusu Güney Afrikalı girişimci Elon Musk, ABD’de koronavirüs salgınına karşı uygulanan sosyal mesafe ve karantina önlemlerinin Anayasa’ya aykırı ve “faşistçe” olduğunu öne sürdü. “Amerikalılara kahrolası özgürlüklerini geri verin” dedi. Elon Musk, geçtiğimiz aylarda 33,4 milyon takipçisinin olduğu Twitter’dan yayımladığı mesajlar nedeniyle salgını ciddiye almamak ve yanlış bilgiler paylaşmakla suçlanmıştı. Çocukların hastalığa karşı bağışıklığı olduğunu savunan Musk, fabrikalarını geç kapattığı için de eleştirilmişti. 38,5 milyar doları aşan servetiyle dünyanın en zengin 22. kişisi olan Elon Musk’ın şirket toplantısından sonra attığı mesajlarda da koronavirüs önlemlerinin kaldırılması çağrısında bulundu ve “İnsanlara özgürlüklerini geri verin. Amerika’yı özgürleştirin” dedi.

İTALYA’DA CAN KAYBI 27 BİN 682’YE YÜKSELDİ

İtalya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 323 artarak 27 bin 682’ye yükseldi. Sivil Savunma kurumundan yapılan yazılı açıklamada ülkedeki aktif koronavirüs vaka sayısının 548 azalarak, 104 bin 657’ye gerilediği, Kovid-19 bulaşanların toplam sayısının ise 203 bin 591 olduğu kaydedildi. Yoğun bakımda tedavi görenlerin sayısındaki düşüş bugün de sürdü. Dün 1863 olan sayının bugün 1795’e gerilediği kaydedildi.

İTALYA’DA KORONA TEDBİRLERİ SUÇ ORANLARINI DÜŞÜRDÜ

İçişleri Bakanlığı, İtalya’da suç oranının korona virüsü salgınına karşı tedbirlerin uygulandığı Mart ayında yüzde 66,6 azaldığını açıkladı. Mart ayında ülke genelinde 68 bin 69 suç kayıtlara geçti. Bu sayı, 2019’un Mart ayında 203 bin 723’tü.

İTALYA’DA EKONOMİ İLK ÇEYREKTE YÜZDE 4,7 DARALDI

İtalya’da ekonomi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle yılın ilk çeyreğinde yüzde 4,7 daralarak 1995’ten bu yana en keskin küçülmeyi kaydetti. İtalya Ulusal İstatistik Kurumu’nun (ISTAT) öncü verilerine göre, ülkede GSYH, yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 4,7 geriledi. Beklenti ekonominin yüzde 5 daralması yönündeydi. Kovid-19 salgınının en fazla etkilediği ülkelerden biri olan İtalya’da, ekonomi geçen yılın son çeyreğinde yüzde 0,3 küçülme kaydetmişti. Böylece Avro Bölgesi’nin Almanya ve Fransa’dan sonra üçüncü büyük ekonomisi olan İtalya, iki çeyrek üst üste daralarak teknik olarak resesyona girmiş oldu.

İNGİLTERE CAN KAYIPLARINDA AVRUPA’DA 2. VE DÜNYADA 3. OLDU

İngiltere’de bugüne kadar yalnızca hastanelerdeki ölü sayısı kayıtlara geçiyordu, ancak dün yapılan açıklamayla bundan böyle bakımevi ve huzurevlerindeki ölümlerin de resmi kayıtlara geçeceği belirtilmişti. Bu durum ölü sayısının aniden yükselmesine neden oldu. Bir gün önce 21 bin 678 olan ölü sayısı Çarşamba günü 26 bin 97 olarak açıklandı. Böylece İngiltere, Avrupa’da koronavirüs nedeniyle en çok ölüm yaşanan ikinci ülke konumuna geldi. Bu da İngiltere’nin ölü sayısında Fransa ve İspanya’yı geride bıraktığını gösteriyor. İngiltere bu rakama göre dünya genelindeyse birinci İtalya ve ikinci ABD’nin ardından üçüncü sırada yer alıyor.

İSPANYA’DA 268 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

İspanya’da Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 268 artarak 24 bin 543’e çıktı. Ülkede dün 325 olarak açıklanan günlük ölü sayısı, bugün 268’e düştü. İstatistiklere göre, bununla 19 Mart’tan (228 ölü) bu yana Kovid-19 teşhisi konulan hastalarda günlük en düşük ölüm sayısı kaydedildi. Salgından ölenlerin toplam sayısı da 24 bin 543’e ulaştı. PCR testlerine göre verilen toplam vaka sayısı ise son 24 saatte 816 artışla 213 bin 435’e çıktı. Bunun, İspanya’da olağanüstü halin ilan edildiği 14 Mart’tan bu yana vaka sayısındaki en düşük artış olması dikkati çekti.

FRANSA’DA ÖLÜ SAYISI 24 BİNİ GEÇTİ

Fransa’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 24 bin 87’ye yükseldi. Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, virüs tespit edilen kişi sayısı son 24 saatte 626 artışla 198 bin 215’e ulaştı. Ülkede yoğun bakımda bulunanların sayısı 21 gündür düşmeye devam ediyor.

FRANSA EKONOMİSİNDE SON 70 YILIN EN BÜYÜK DARALMASI

Fransa’da GSYİH’nın yılın ilk üç aylık çeyreğinde yüzde 5,8 oranında düşüş kaydettiği bildirildi. Milli İstatistik Kurumu, ülkenin resmen resesyona girdiğini teyit ederek daralmanın büyük ölçüde Mart ayı ortasında koronavirüs salgını nedeniyle uygulamaya sokulan kısıtlayıcı önlemlerden kaynaklandığını bildirdi. 2020’nin ilk çeyreğindeki verilerin, GSYİH kayıtlarının çeyrekler bazında tutulmaya başladığı 1949 yılından bu yana kaydedilen en düşük seviye olduğu belirtildi. Fransa’da 2019’un son çeyreğinde de GSYİH’da yüzde 0,1’lik düşüş kaydedilmişti.

ALMANYA’DA 4 GÜN ÜST ÜSTE VAKA SAYISINDA ARTIŞ

Almanya’da yeni koronavirüs vaka sayısı Robert Koch Enstitüsü verilerine göre bir günde bin 478 artarak 159 bin 119’a yükseldi. Böylece ülkede dört gün üst üste yeni vaka sayısında artış yaşandı. 173 kişinin daha yaşamını yitirmesiyle toplam ölü sayısı da 6 bin 288’e ulaştı. Almanya’da bulaştırma katsayısı ise 0,75’e geriledi. Bu, koronavirüslü on kişinin virüsü ortalama 7,5 kişiye bulaştırdığı anlamına geliyor. Salgının kontrol altına alınabilmesi için katsayının 1’in altında olması gerekiyor. Almanya geçen hafta koronavirüs için alınan önlemleri gevşetmeye başlamıştı. Yetkililer, dört gün üst üste görülen vaka sayısındaki artışın, önlemlerin gevşetilmesiyle bağlantılı olup olmadığı konusunda kesin bir hükme varmıyor. Ama ülkedeki anketler, Almanların önlemlerin gevşetilmesinde hızlı davranılmasından yana olmadıklarını gösteriyor.

ALMANYA’DA 300 BİNDEN FAZLA KİŞİ İŞİNİ KAYBETTİ

Koronavirüs salgınının yol açtığı kriz nedeniyle Almanya’da son dört haftada 308 bin kişinin işini kaybettiği açıklandı. Böylece işsiz sayısı 2 milyon 600 bine yükselirken, kısa çalışma ödeneğine başvuranların sayısı bugüne kadar görülmeyen ölçüde artarak 10 milyonu buldu.

ÇEKYA: SALGINI KONTROL ALTINA ALDIK

Çekya (Çek Cumhuriyeti) salgını kontrol altına aldığını, kademeli olarak karantina uygulamalarının hafifletileceğini açıkladı. Ülkede art arda 8 gündür yeni vaka sayıları yüzün altına düştü ve Sağlık Bakanı, bulaşma oranının 0,7’ye gerilediğini belirtti. Ülkede bugüne dek görülen toplam vaka sayısının 7.581 olduğu belirtilirken Mayıs sonuna kadar bu sayının 7.900-9.700 aralığında kalacağı öngörülüyor. Çek Cumhuriyeti’nde bugüne dek salgın nedeniyle 227 kişi de hayatını kaybetti.

İRAN’DA CAN KAYBI 6 BİNİ AŞTI

İran’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 71 artarak 6 bin 28’e yükseldi. Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kiyanuş Cihanpur, devlet televizyonundan canlı yayınlanan açıklamasında, son 24 saatte Kovid-19 nedeniyle ülke genelinde 71 kişinin daha yaşamını yitirdiğini ve 983 yeni vaka tespit edildiğini duyurdu. Böylece ülkede Kovid-19 kaynaklı can kaybının 6 bin 28’e çıktığını aktaran Cihanpur, toplam vaka sayısının ise 94 bin 640 olduğunu bildirdi.

BREZİLYA’DA KOVİD-19’DAN ÖLENLERİ SAYISI ÇİN’İ GEÇTİ

Güney Amerika ülkesi Brezilya’da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle son 24 saatte 449 kişi hayatını kaybetti. Böylece Brezilya, Çin’in açıkladığı 4 bin 637 can kaybını da aşarak en fazla ölümün yaşandığı ülkeler sıralamasında dokuzunculuğa yükseldi. Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, ülkede Kovid-19 yüzünden ölenlerin sayısı 449 artışla 5 bin 466’ya, virüsün görüldüğü kişi sayısı da 6 bin 276 artarak, 78 bin 162’ye yükseldi. Nüfusu 210 milyona yaklaşan Brezilya, Latin Amerika’da Kovid-19 salgınından en çok etkilenen ülke konumunda bulunuyor. Bölgede ilk Kovid-19 vakası ve virüs kaynaklı ölüm de Brezilya’da gerçekleşmişti.

RUSYA’DA VAKA SAYISI 100 BİNİ GEÇTİ

Rusya Koronavirüs Enfeksiyonu Kontrol ve Önleme Merkezinden yapılan açıklamaya göre, son 24 saatte 7 bin 99 kişide daha Kovid-19 görülmesiyle vaka sayısı 106 bin 498’e çıktı. Ülkede 1333 hastanın iyileşmesiyle sağlığına kavuşanların sayısı 11 bin 619, ölü sayısı ise 101 artarak 1073 oldu.

GÜNEY KORE’DE YURT İÇİ KAYNAKLI VAKAYA RASTLANMADI

Güney Kore’de Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden (KCDC) yapılan açıklamada, ülkede son 24 saatte 4 kişide yeni tip koronavirüse rastlandığı ve yeni vakaların tamamının yurt dışı kaynaklı olduğu belirtildi. Ülkede 15 Şubat’tan bu yana ilk kez yurt içi kaynaklı bir vakaya rastlanmadığına dikkat çekilen açıklamada, bunun, aynı zamanda iki aydan fazla süre sonra kaydedilen en düşük günlük vaka artışı olduğu ifade edildi. Açıklamada, ülkede şimdiye kadar görülen toplam Kovid-19 vaka sayısının 10 bin 765’e çıktığı ve virüs nedeniyle 247 kişinin hayatını kaybettiği, 9 bin 59 kişinin de iyileştiği bildirildi.

KÜRESEL KARBON SALINIMI YÜZDE 8 AZALDI

Koronavirüs nedeniyle, seyahatlerin durma noktasına gelmesi ve iş nedenli enerji kullanımının azalması ile küresel karbon salımının yüzde 8 azaldığı açıklandı.

Uluslararası Enerji Ajansı’nın yaptığı hesaplamaya göre, yaşanan bu düşüş, 2008 yılındaki küresel ekonomik krizin altı katı olacak.

Zehirli gazların salımının, son 10 yılın en düşük seviyesine düşmesi bekleniyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ