FT: Korona ölümleri açıklanandan yüzde 60 daha fazla olabilir

Financial Times gazetesi, çok sayıda ülkenin 2015-2019 yılları arasındaki ölüm oranlarını 2020 yılı kıyasladığı analiz sonucunda koronavirüs kaynaklı can kaybının açıklanan rakamların yüzde 60'ından fazla olabileceğine dikkat çekti.


Gazete aralarında Avusturya, Belçika, Danimarka, İngiltere, Galler, Fransa, İtalya, Hollanda, Portekiz, İspanya, İsveç, İsviçre’nin de olduğu 14 ülkede 2015-2019 yıllarının mart ve nisan aylarındaki ölüm oranlarını 2020'deki oranlarla kıyasladı. Ortalamanın üzerinde olanlar "aşırı ölüm" olarak nitelendirildi. 

Gazete, salgınlarda "aşırı ölüm sayılarının" gerçek rakamları belirlemekte en iyi yöntem olduğu bilgisini paylaştı.

Ölüm sayısının ciddi artış göstermesinin ardından bunun koronavirüs kaynaklı olabileceği sonucuna varıldı. Bu ülkelerde normal zamanlara kıyasla 122 bin daha fazla ölüm yaşandığı tespit edildi. Açıklanan koronavirüs ölüm sayılarına bakıldığında ise ölü sayısının geçen yılların ortalamasının 77 bin üstünde olduğu görülüyor. 

Gazete, dünyadaki durumun da bu 14 ülkede olduğu gibi olması durumunda gerçek ölüm oranının 318 bin, yani açıklanan 201 binden neredeyse yüzde 60 daha fazla olabileceğine dikkat çekti.

Johns Hopkins Üniversitesi'nin verilerine göre şu ana kadar dünya genelinde 206 bin 810 kişi hayatını kaybetti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ