Bilim Kurulu üyesi Profesör Kara: Aramızda 36 bin hayalet taşıyıcı var

Korona salgınında hiçbir semptom göstermeden virüs taşıyıcısı olmak mümkün. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, bu duruma dikkat çekerek “Türkiye’de yaklaşık 36 bin hayalet taşıyıcı” olabilir uyarısı yaptı.
Türkiye’de ve dünyada yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede farklı yöntemler deneniyor. Birçok devlet özellikle virüsün yayılmasını engellemeyi büyük bir hedef olarak görüyor. Konuya ilişkin önemli tespitlerini paylaşan Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Türkiye’de yaklaşık 36 bin hayalet taşıyıcı olabileceğini söyledi. Kara, hiç semptom göstermeden korona hastalığı geçiren bu taşıyıcıların tespiti için yeni testlerin yapılacağını duyurdu.  


“NÜFUSUN  ÜÇTE BİRİ”

Profesör Ateş Kara’nın Hürriyet’e verdiği röportajda dünyadan gelen verilerin, ülkelerdeki vaka sayısının yüzde 30’u kadar semptom olmayan yani ‘hayalet taşıyıcı’ olduğunu belirterek, “O zaman şu anda Türkiye’de 122 bin vaka varsa, dışarıda saptayamadığımız 36 bin kişi semptom göstermeden hastalığı taşıyor ya da hastalığı geçirmiş olabilir.” ifadesini kullandı.  

“Bunu nereden tahmin ediyoruz?” diye soran Kara, “İlk olarak İzlanda bir çalışma yaptı. Nüfusu az olduğu için herkese test uyguladı ve gördü ki nüfusunun üçte biri hiç semptom göstermeden hastalığı taşıyor. Daha sonra Çin’den bir çalışma geldi. O çalışmada da üçte bir olmasa da yaklaşık aynı veriler vardı.” dedi.  

“Daha sonra dünyanın çeşitli ülkelerinden de benzer veriler geldi” diyen Kara, “Bu da ülkemizle ilgili tahminde bulunabilmemizi sağladı. Bu nedenle herkesin maske takması gerektiğini özellikle vurguluyoruz. Ancak, unutmamak gerekir ki maske sosyal mesafenin yerine geçmez.” diye uyardı. 

EĞER BAŞARILI OLURSA AŞI OCAK-ŞUBAT AYLARINDA KULLANILABİLİR 

İngiltere’nin Oxford Üniversitesi’nde geliştirilen korona salgınına yönelik aşı hakkında konuşan Profesör Kara, “Bu konuda İngiltere, farklı adımları atlayarak direkt olarak maymunlar üzerinde denemeye geçti. 18 maymunun olduğu ortama virüs verildi. 18 maymunun 6’sına geliştirilen aşı uygulandı.” şeklinde anlattı. 
 

“Çok etik bir uygulama değil ama salgın dönemi olduğu için uygulanabiliyor” diyen Kara “Görüldü ki aşı yapılan 6 maymun hastalanmadı. Normalde aşılar denenirken 30-40 insanla başlanır, ancak İngiltere 6 bin insana birden aşısını uygulayacak. Başarılı olursa ocak-şubat aylarında kullanılabilir hale gelebilir. Ancak dünya genelinde kaç insana hemen uygulanabileceğini bilemeyiz.” dedi.  
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ