Bilim Kurulu Üyesi Çelik koronayı iyileştiren tedaviyi açıkladı

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, Kovid-19 teşhisi konulan hastalarda uygulanan immün plazma tedavisi için “Son derece başarılı” dedi. Tedavi ile iyileşmelerin hızlandığını belirtti.
 Dünyayı etkisine alan koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede kullanılan immün plazma tedavisi başarılı sonuçlara kapı aralıyor. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, bu tedavi ile iyileşmelerin hızlandığını ifade etti.

SÜRE ANALİZİ YAPMADIK ÇÜNKÜ YETERLİ SAYIYA ULAŞAMADIK

“İyileşenlerden alınan plazmaları diğer hastaların iyileşmesi için kullanıyoruz. Bazı hastalara her gün plazma tedavisi uyguluyoruz. Değerlerin daha çabuk düştüğünü, antikor oluşumunun daha çabuk ortaya çıktığını görüyoruz. Sürenin tam analizini yapmış değiliz. Çünkü yeterli sayıya ulaşamadık” dedi.


KISA VE UZUN SÜRELİ KIYASLAMAK GEREKİYOR

Prof. Dr. Çelik, tedavide problemin aynı kan grubunu bulmak olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: “Herhangi bir yan etkiyi şu an görmüş değiliz. Kısa ve uzun süreli kıyaslamak lazım. İmmün plazmanın hastaları çabuk iyileştirdiğini görmekteyiz. İyileşen hastalarımız sıkıntı çıkarmıyor.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ