Bilim Kurulu Üyesi Azap: Açıklananın iki katı vaka olabilir

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap Türkiye'de açıklanan vaka sayısı kadar Kovid19 hastası daha olabileceğini söyledi.Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı koronavirüs vaka sayısı konusundaki şüpheler giderek artırıyor. Bu konuda kimi iddialar ortaya atılırken, Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, Türkiye’de kamuoyuyla paylaşılan vakaların sadece PCR testi pozitif çıkan hastalar olduğunu belirtti ve mevcut vaka kadar daha Kovid-19 hastası olabileceğini söyledi. Bu durumda toplumda 107 bin civarında daha hasta olabilir.


Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Alpay Azap, Medyascope’tan Fırat Fıstık’ın Türkiye’deki koronavirüs sürecine ilişkin sorularını yanıtladı.

Türkiye’de koronavirüs testi negatif çıksa da klinik bulguları Kovid-19’a işaret eden hastaların da kayıtlarının tutulduğunu açıklayan Prof. Azap, söz konusu hastalara da koronavirüsmüş gibi yaklaşıldığını söyledi.

Hastalığın tanısında kullanılan PCR testlerinin çok duyarlı olmadığını hatırlatan Alpay Azap, hastanın öyküsündeki ipuçları ve klinik bulguları göz önünde bulundurularak tedaviye başlandığını da sözlerine ekledi.

Halk Sağlığı Yönetim Sistemi adındaki elektronik ortamda tüm bu hastaların kayıtlarının tutulduğunu belirten Azap, kamuoyuyla paylaşılan rakamların sadece PCR testi pozitif çıkmış kişilerden oluştuğunu söyledi.

Olası vakaların sonradan da toplam rakama dahil edilebileceğini ifade eden Prof. Azap, bazı ülkelerin bu yöntemle sayı düzeltmesi yaptığını belirtti.

Bu durumun koronavirüs vaka sayısını 10-20 kat artırmayacağını açıklayan Azap, “Sonuçta testin yakalayamadığı grup. Bizim klinik olarak düşünüp tedavi başladığımız grup eklenecek” derken, bunun da toplam sayıyı en fazla bir kat artıracağını savundu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ