Twitter, Elon Musk'ın satın alma teklifini reddetti: 'Zehir hapı' oybirliği ile kabul edildi

Sosyal medya devi Twitter, Amerikalı elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın Üst Yöneticisi Elon Musk'ın satın alma teklifini geri çevirdi.

Twitter Yönetim Kurulu toplantısı sonrası yapılan açıklamada, Musk'ın şirketi satın almasını engellemek amacıyla "zehir hapı" olarak adlandırılan sınırlı süreli hissedar hakları planının oy birliği ile kabul edildiği belirtildi.

Daha önce Twitter'da yüzde 9,2'lik hisse satın alan Musk, Twitter'a hisse başına 54,2 dolar satın alma teklifinde bulunmuş, Twitter ise "teklifin dikkatlice inceleneceğini" duyurmuştu.


Sınırlı süreli hissedar hakları planı olan 'zehir hapı', potansiyel alıcı dışındaki mevcut hissedarlara daha düşük fiyata şirketten daha fazla hisse satın alma hakkını saklı tutuyor.

Buna göre, Musk'ın veya başka bir yatırımcının şirket hisselerinin yüzde 15'inden fazlasını satın alması durumunda planın devreye gireceği kaydediliyor.

Twitter Yönetim Kurulu'nun aldığı bu önlemin Musk'ın satın alma girişimini durduramayacağı ancak alımı daha pahalı hale getirebileceği veya Musk'ı müzakere masasına oturmaya zorlayabileceği ifade ediliyor.

Musk, Twitter Yönetim Kurulu Başkanı Bret Taylor'a yazdığı mektupta Twitter'dan hisse aldığından beri şirketin mevcut haliyle gelişmeyeceğini anladığını, Twitter'ın özel bir şirket olarak dönüştürülmesi gerektiğini ifade etmişti.

Twitter'ı aktif şekilde kullanan Musk'ın platformda 80 milyondan fazla takipçisi bulunuyor. Musk'ın güncel mal varlığının 260 milyar doların üzerinde olduğu belirtiliyor.

Öte yandan, 11 Nisan'da Twitter Üst Yöneticisi (CEO) Parag Agrawal, şirketten hisse alan Elon Musk'ın daha önce katılacağını açıkladığı Twitter Yönetim Kurulu'nda yer almayacağını duyurmuştu.

Bu arada, Twitter'ın eski hissedarları, şirket hisselerinin satın alımında yasaları ihlal ettiği gerekçesiyle Musk aleyhine New York eyalet mahkemesinde şikayette bulunmuştu. Hissedarlar, Musk'ın Twitter hisselerinin alımını geç duyurarak sosyal medya şirketinin hisselerinin yükselmesini önlediği, bu yolla bazı eski hissedarları zarara uğrattığını iddia etmişti. (Ahval)
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ