RTÜK’ten televizyonlara Gezi Davası cezası

RTÜK, CHP’li Özgür Özel ve TİP’li Ahmet Şık’ın Gezi Davası’na ilişkin sözlerini canlı yayınlayan KRT, TELE1, Halk TV ve Flash Haber’e para cezası verdi.

Radyo Televizon Üst Kurulu (RTÜK), CHP Geup Başkanvekili Özgür Özel ile TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık’ın ifadelerini canlı yayından veren KRT, TELE1, Halk TV ve Flash Haber’e para cezası verdi.

Kararı sosyal medya hesabından duyuran RTÜK’ün CHP’li Üst Kurul Üyesi Okan Konuralp, Özel ile Şık’ın ifadeleri hakkında, “Değerlendirmeleri, ifade özgürlüğü ile yasama sorumsuzluğunun güvencesi altındadır” dedi.


Kararı bir sansür hamlesi olarak değerlendiren Konuralp, “Milletvekilleri açısından bu yönüyle ihlal yaratan karar, TV’ler açısından da basın özgürlüğü ihlali ve sansür hamlesidir. Uzman raporlarında, mevcut iktidarın ve mahkeme heyetinin itibarının zedelendiği iddiasının da bulunması ayrı bir garabettir” dedi.

Gezi Davası’nda tutuklananlar hakkında “İtibarlı özgürlükleri yakındır. Çünkü demokrasi kazanacak; şüphemiz olmasın!” diyen Okan Konuralp, kararın oy çokluğu ile alındığını da aktardı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ