'Zindan'dan çıkan roman, Kalp Yarası

Gazeteci Barış Engin, 15 Temmuz sonrası konulduğu Silivri Cezaevi’nden yıllar sonra bir romanla çıktı. 'Kalp Yarası' bir gecede “terörist” ilan edilen öğretmen Ali Nedim'in 'zindan' günlerini anlatıyor.

Kalp Yarası, hukuksuzluğun sistematik hale geldiği bir dönemde her şeye rağmen tercihini adalet, hukuk ve özgürlüklerden yana kullanan bireyin yaşadığı zorlukları ve çelişkileri dini, sosyolojik ve psikolojik nüanslar ile sunuyor.

‘BİR KAPININ AÇILMA İHTİMALİ YOKSA BİZE DÜŞEN ONU İTMEKTİR’


Beton zeminler, demir parmaklıklar, adliye koridorları, mahkum koğuşları… Dört duvar arasında yokluğa mahkum edilmiş şekilde “Neler yaşadım ben?” diye kendine sora sora, bir çıkış yolu bulur Ali Nedim: “Bir kapının açılma imkânı yoksa, bize düşen itmektir.”

Günlerin birbirinden farkı olmadığı “zindanda”, ağızdan damlayan kelimelerin de azaldığını anlatıyor yazar. Hasretle, yarım kalan heveslerin acısıyla, kendini en acınası durumlarda gören Ali Nedim’in çıkışı, yine kendi gibi mahpuslarda gördüğü günler. Dertleşerek, sohbet ederek, bir gazeteyi elden ele dolaştırarak adeta ezberleyerek, çay içerek, dertlenerek, iç çekerek geçen sayısız gün…

14 bölümden oluşan 'Kalp Yarası' romanı, e-kitap olarak, https://payhip.com/BookStorea adresinden satışa sunuldu. (Kronos)
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER KÜLTÜR & SANAT HABERLERİ