‘Örümcek Adam’ öldü

Spider Man, Fantastik Dörtlü, X-Men, Daredevil, Hulk ve Iron Man süper kahraman karakterlerinin yaratıcılarından biri olarak adını duyuran Stan Lee hayata veda etti.
Spider Man, Fantastik Dörtlü, X-Men, Daredevil, Hulk ve Iron Man gibi karakterlere hayat veren dünyaca ünlü yazar Stanley Lee hayatını kaybetti. Eşini geçen yıl kaybeden Lee, kızıyla yaşıyordu. Ölüm haberini kızı duyurdu.

STAN LEE KİMDİR?

Amerikalı çizgi roman yazarı Stan Lee, Spider Man, Fantastik Dörtlü, X-Men, Daredevil, Hulk ve Iron Man süperkahraman karakterlerini yaratmıştır. Gerçek ismi Stanley Martin Lieber olan yazar 1922’de New York’da doğdu. Ailesi maddi sorunlar çekiyordu. Okulu bıraktıktan sonra çizgi roman yayınlama şirketi Timely’de çalışmaya başladı. İlk hikâyesi 1942 yılında Kaptan Amerika hakkındaydı. Stan Martin, S.T. Anley gibi farklı isimler altında yazılar yazdı fakat o Stan Lee ismini seçti. Timely, ismini Marvel Comics olarak değiştirdi. Stan Lee yeni karakterler yaratmaya devam etti. Fantastik Dörtlü’yü 1961 yılında yarattı ve bunu Hulk takip etti. Bir yıl sonra ise Örümcek adam’ı yayınladı. Daredevil ise 1964’te ortaya çıktı. Tüm bu karakterler Stan Lee’yi zirveye taşıdı.


Stan Lee’nin 2010 yılında sunduğu “Stan Lee’nin Süper İnsanları” adlı televizyon dizisi Türkiye’de 3 yıl sonra 2013 Eylül’ünde yayınlanmaya başladı. Bu dizide Stan Lee, kendisinin “süper insan” olduğunu iddia eden insanları tanıtmıştır.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER KÜLTÜR & SANAT HABERLERİ