Fransa, Nazi döneminde yağmalanan Klimt tablosunu sahiplerine iade edecek

Fransa Kültür Bakanı Roselyne Bachelot, Nazi döneminde yağmalandıktan sonra Paris'teki Orsay Müzesi'nde sergilenen bir Gustav Klimt tablosunun sahiplerine iade edileceğini açıkladı.

Fransa hükümeti, Avusturyalı ressam Gustav Klimt'in imzasını taşıyan ve Nazi döneminde yağmalandıktan sonra uzun süredir Paris'teki Orsay Müzesi'nde (Musee d'Orsay) sergilenen bir tabloyu sahiplerine iade edeceklerini açıkladı.

Fransa Kültür Bakanı Roselyne Bachelot, 'Rosiers sous les Arbres' (Ağaçların Altındaki Gül Ağaçları) isimli tablonun sahiplerine geri verileceğini söyledi.


'ZUCKERKANDL VE STIASNY AİLELERİNİN ÇEKTİĞİ ACILARIN GÖRGÜ TANIĞI'

Bachelot, Twitter hesabından yaptığı açıklamada tablonun 'bir suçlu tarafından inatla yok edilmeye çalışılan hayatların tanığı' olduğunu belirterek, "Tablonun geri verilmesi, Zuckerkandl ile Stiasny ailelerinin acısını çektiği suçların teyit edilmesi ve onlara ait olan bir malvarlığının adil bir şekilde iade edilmesi anlamına gelecek" ifadelerini kullandı.

1980'DEN BERİ PARİS'TE SERGİLENİYORDU

Gustav Klimt'in Fransa'da sergilenen tek eseri olan tablo, 1980 yılından bu yana Orsay Müzesi'ndeydi. Müzenin tabloyu bu tarihte İsviçre'nin Zürih kentindeki bir galeriden aldığı biliniyor. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER KÜLTÜR & SANAT HABERLERİ