'Bakan yardımcısı tiyatroculara mobbing uyguluyor' iddiası

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz'un, festival için hazırlanan gösterinin provalarına katılıp, oyuncuların kıyafetlerine, dekora karıştığı ileri sürüldü.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz'un, festival için hazırlanan gösterinin provalarına katılıp, müdahale ettiği iddia edildi. 

Karar'ın haberine göre, Yavuz'un müdahalelerine tepki gösteren yönetmen Adnan Erbaş'ın gösteriyi bıraktığı öğrenildi. Konuyu gündeme taşıyan CHP'li Gamze Akkuş İlgezdi, "Tiyatro tarihimizde bir ilk yaşanıyor. Bakan yardımcısı provalara müdahale ediyor" dedi.


CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili İlgezdi, bu yıl ilk kez düzenlenen, Başkent Kültür Yolu Festivali için hazırlanan bir gösteriye Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’un müdahale ettiğini söyledi.

İlgezdi “Bakan Yardımcısı gösterinin provalarına katılarak, dekora, ışığa, kostüme ve hatta oyunculuğa karışıyor. Bu mobbinge ve sansüre sessiz kalamayan yönetmen Adnan Erbaş ise gösteriyi bırakıyor. Öte yandan 70 duraktaki festival Anıtkabir’e uğramıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığının sanatçıya ve ülkenin kurucu değerlerine düşmanlığı bir kez daha kanıtlanıyor” ifadelerini kullandı.

CHP Kültür ve Sanattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı İlgezdi, Bakan Yardımcısı Yavuz’un mobbingini ve Başkent Kültür Yolu Festivali rotasında Anıtkabir olmamasını da Meclis Gündemine taşıdı.

'YÖNETMEN VE OYUNCULARA BASKI YAPILIYOR'

İlgezdi, “Şehir ve Bölge Planlamacısı Bakan Yardımcısı kendinde nasıl bir hak ve yetki görüyor ki, provalara katılıp, tiyatro oyununa müdahale edebiliyor. Yönetmene ve oyunculara baskı yapabiliyor? Hatta Devlet Tiyatroları Genel Müdüründe olan atama yetkisini bile kendi kullandığı iddia ediliyor. Bu sadece AKP iktidarında yaşanabilecek bir şey” açıklamasında bulundu.

'ANITKABİR'E NEDEN YER VERİLMEDİ'

“Ankara’nın tarihi ve modern yüzünü yansıtma iddiası ile yaptıkları Başkent Kültür Yolu Festivalindeki 70’i aşkın durakta Anıtkabir’e yer vermemeleri bu ülkenin kurucu değerlerine ve Atatürk’e düşmanlıklarının kanıtı” diyen İlgezdi, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a verdiği soru önergesinde:

"- Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’un mezun olduğu okullar hangileridir? Yavuz, bugüne kadar Tiyatro ile ilgili hangi eğitimleri almıştır?

-Yavuz’un sahneye konacak oyuna müdahale yetkisi nereden gelmektedir?

-Bakan Yardımcısının oyunun rejisine karıştığı doğru mudur?

-Bakan Yardımcısı hakkında bir soruşturma açılacak mıdır?

-Bakan yardımcısının, yasal olarak Devlet Tiyatroları genel müdürünün yetkisinde olan ve sanatsal görevlileri de içeren bütün atama yetkilerini kendi üzerine almasının dayanağı nedir?

-70’i aşkın durakta, 300’den fazla etkinliğe ev sahipliği yapan Başkent Kültür Yolu Festivali rotasında neden Anıtkabir’e yer verilmemiştir?” sorularını yöneltti. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER KÜLTÜR & SANAT HABERLERİ