"İnsanlara ters kelepçe takanlar ilerde hesap vermeyeceklerini mi düşünmektedir?”

Hizmet Hareketi’ne yönelik soruşturmalarda gözaltına alınan insanlara ‘kelepçe’ hatta ‘ters kelepçe’ uygulaması rutin hale geldi.

İhraç Cumhuriyet Savcısı Burak Yılmaz, söz konusu uygulamanın ‘suç’ olduğunu madde madde anlattı. İŞID üyelerine bile kelepçe takılmazken, Cemaat soruşturmalarında gözaltına alınan kadınlara bile ters kelepçe takılmasına dikkat çeken Yılmaz’ın o paylaşımları şöyle:
   “1- 15 Temmuz sonrası cemaat soruşturmalarında gözaltına alınan neredeyse tüm şüphelilere yasalara ve yönetmeliklere uygun olup olmadığına bakılmaksızın kelepçe takılmaktadır, ayrıca normal kelepçe takmayı bırakın genellikle ters kelepçe takılmaktadır,


2- Bu konudaki mevzuata baktığımızda , a- 5271 sayılı CMK Madde 93, b- Yakalama, Gözaltına Alma ve İfade Alma Yönetmeliği Madde 7, c-2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu Madde 16’de kelepçe takılmasına ilişkin kuralları belirlemiştir.

3- Belirtilen yasa ve yönetmeliklerde özetle; a- Şüpheliye kelepçe takılması kesinlikle kural değildir – İSTİSNADIR, b- Kelepçe takılması keyfi bir işlem olmayıp, somut duruma göre gerekli ve zorunlu olmalı, ayrıca sebebi belirtilmelidir.

4- Özellike 2559 say. Polis Vazife ve Salahiyet K. Madde 16’da net tanım yapılmış buna göre; Somut olayda şüphelinin mukavemet göstermesi durumunda önce bedeni kuvvet sonra maddi güç bu da yeterli gelmez ise silah kullanma yetkisi polise verilmiştir,

5- Kelepçe kullanma ise belirtilen yasaya göre polisin bedeni güç ile bastıramadığı olayda maddi güç olarak kullanması gereken bir yetkidir.
Yasalar bu kadar net bir şekilde çerçeveyi çizmiş iken şimdi başına yansıyan görüntüleri değerlendirelim;

6- Bu üç fotoğraf bugün İzmir’de çekilmiş, bu fotoğraflardan hangisinde yukarıda belirtilen şartlar oluşmuştur?7- Bu iki fotoğraf ise İŞİD üyelerinin gözaltına alınması sırasında çekilmiş olup yasal mevzuata göre de uygulanması gereken budur, her iki soruşturmada da şüphelilere atılı suç aynıdır.8- Sayın @TC_icisleri @suleymansoylu @abdulhamitgul @tcbestepe burada uygulanan çifte standartın yasal veya vicdani bir izahı var mıdır? Yasal mevzuatı hiçe sayıp bu orantısız uygulamayı yapan polisler ilerde hesap vermeyeceklerini mi düşünmektedir?”
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ