Zehir yiyoruz! İmha edilmeyen yasaklı ilaçların kullanıldığı ürünler sofralarda

Gıdada büyük skandal. Yasaklı 16 tarım ilacı imha edilmediği için stoklardan kullanım devam etti. AB ülkeleri Türkiye'den giden birçok meyve ve sebzeyi bu kalıntılar yüzünden iade etti.

Tarım Bakanlığı sakıncalı 16 tarım ilacının kullanımını birkaç yıl önce yasaklamıştı. Ancak bu maddeler aysaklandığı halde stoklardan toplanıp imha edilmediği için halen kullanılıyor.

Yasaklı maddelerin sebze ve meyvelerde kalıntı olarak bıraktığı “chlorpyrifos ethyl” yeniden gündeme geldi. AB ülkeleri bazı sebze ve meyveleri, kansere neden olan bu kalıntıyı bulduğu için iade etti.


 Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan konuyla ilgili şunları yazdı:

"Konu, iki ay önce Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) tarafından gündeme taşındığında yankı bulmuştu ama son günlerde yine ihraç edilen ürünlerle ilgili aynı sıkıntıların yaşandığı geldi kulağımıza.

Yurtdışına ihraç edilen ancak tarım ilacı kalıntısı veya aflatoksin gibi zehirler nedeni ile geri dönen sebze, meyve veya baharat gibi ürünlerin nasıl imha edildiği ayrı bir tartışma konusu. Bunların imha edilmediği, birçoğunun reçel, turşu, meyve suyu olarak yurtiçi piyasaya verildiği iddia ediliyor

Bu kimyasalların insan üzerinde etkisine ilişkin anlatılanlar ise dehşet verici. Anneden fetüse kolayca geçtiği için bebeklerde gelişme bozukluğunun yanı sıra, parkinson hastalığı ve bazı kanser türleri dahil olmak üzere ciddi tıbbi problemlere neden olabileceği aktarılıyor. Aysel Alp’in sık sık gündeme taşıdığı bu konuda, anlaşılan o ki sorun aynı sıcaklığıyla devam ediyor. Tarım Bakanlığı’nın yeni yönetiminin radikal kararlar alması gerekiyor."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ