‘Yangın ödeneğiyle lüks araba aldılar, itfaiyeci giysileri polyester, yanıyor’

Tarım Orman-İş Sendikası Başkanı Şükrü Durmuş yangınlarla mücadele için alınması gerekenlerin yerine lüks araçlar alındığını, orman muhafaza memurlarının giysilerinin ise sentetik polyester olduğunu söyledi.


Tarım Orman-İş Sendikası Başkanı Şükrü Durmuş ülkenin farklı noktalarında yaşanan orman yangınlarını RS FM’de Ali Çağatay’la Seyir Hali programında değerlendirdi.

Sadece Manavgat’ta 100 bin hektar yanmış saha tespit ettiklerini aktaran Durmuş, “Manavgat Orman İşletme Müdürlüğü’nün altı şefliğinin beşi tamamen yandı. Bir tek yolun sahil kısmında kalan Sorgun ormanları kaldı. Orada da umarım bir ateş sıçratmazlar, çünkü geçmişte İngiliz golf şirketlerinin yağmaladığı alanlardır. Nerede duracağı da hâlâ belli değil.” diye konuştu.


“32 LÜKS ARABA SATIN ALINDI”

Durmuş, Orman Genel Müdürlüğü’nün yangın ödeneği ile aldığı araçlara dair şunları kaydetti: “Geçen yıl Orman Genel Müdürlüğü, dördü merkezde olmak üzere toplamda 32 lüks araba satın aldı. Bunların tanesinin vergisiz fiyatı 1,9 milyon TL ve bu ihalesiz alındı. Kamuda taşıt alımı ve demirbaş alımı ihale ile yapılır ve bu aracı kurum Devlet Malzeme Ofisi’dir. İki yıl önce bir düzenleme yapıldı. Yangınla mücadelede olağanüstü gelişmeler olduğu cihaz almak ve uçak kiralamak gerektiği belirtildi.”

Durmuş şöyle devam etti: “İhalesiz yangın için alım yapma gerekçesini yasa koyucu da yerinde buldu ve bu yetkiyi Orman Genel Müdürlüğü’ne verdi. Doğru da bir yetkiydi. Bizimkiler ne yaptı? Bunu fırsat bilerek yangın ödeneğinden bu araçları aldılar. Bu lüks aracın bir tanesiyle sekiz tane arazi aracı alınıyor. Yine bir tanesiyle tam donanımlı üç tane arazöz alınıyor.”

“CENGİZ-LİMAK-KOLİN HATTINDA YANGIN ÇIKTI, PKK YAKTI DEDİLER”

Geçen yıl mAdrasan yangınının sebebinin üstünün örtüldüğünü söyleyen Durmuş, dikkati çekici bir iddiayı gündeme getirdi: “Adrasan yangını Cengiz-Limak-Kolin ortaklığı olan CLK Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin enerji dağıtım hatlarından çıktı, fakat kapattılar üzerini. Niye? ‘Sermaye tazminat ödemesin’ diye. ‘PKK yaktı’ demek kolay. Yakmış olabilir. Bir terör örgütüdür, yakar. Bu başka bir şey ama onu bulması gereken de devlettir. ‘PKK yaptı, birileri sabotaj yaptı, yaktı, gitti’ demek olayı örtmektir. Olayı faili meçhul cinayetler gibi üstünü kapatmaktır. Bizim teknik elemanlarımız var. Bütün yangın yerlerini teknik heyetimizle gezeceğim. Bunu tespit edeceğiz, yine kamuoyuyla paylaşacağız. Yasa çıkarıyor 28’inde, o zaman düşünülür. Kim yaktı bu ormanı sorusunu doğru düşünmek gerekir.”

“MUHAFAZA MEMURLARININ GİYSİLERİ YANGINA DAYANIKLI DEĞİL”

Durmuş, muhafaza memurlarının mücadele şartlarında gördüğü uygunsuzlukları, “Bir arazözde olması gereken eleman sayısı en az altıdır. İki kişi verilmiş. Şoför inmiş hortum tutarken yangın birden sardı ve arkadaşlar diri diri yandı. Bakın giydikleri elbiseler koruyucu elbise değil. Yangına dayanıklı değil. Muhafaza memurlarının giydiği elbiselerin tamamı sentetik polyester, yangınla nasıl olur? Cayır cayır yanar. Yanıyor insanlar, biz nasıl sessiz kalacağız? Kendileri itibardan tasarruf etmiyor. 2 milyonluk arabayla geziyor. Artık tahammülümüz kalmadı.” diye sıraladı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ