Valilik sızıntıyı doğruladı; siyanür borusu patladı, Fırat Nehri’ne zehir aktı

İliç’te Amerika ve Kanadalılara ait altın madeninde 21 Haziran salı günü siyanür borusunun patladığı, siyanürün çevreye yayıldığı iddia edildi. Erzincan Valiliği de siyanürün çevreye saçıldığını doğruladı.

Açıklamada, “Gerekli inceleme ve değerlendirme Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından sürdürülmektedir.” denildi.

Erzincanlı vatandaş Sedat Cezayirlioğlu, İliç’teki altın madeninin siyanür borusunun patladığını ve siyanürün çevreye yayıldığını duyurdu. Birgün’ün haberine göre çektiği görüntüleri paylaşan Cezayirlioğlu, savcılık ve jandarma ekiplerinin madende inceleme yaptığını belirtti.


Patlayan borudan yayılan siyanürün dereye boşaldığını ileri süren Cezayirlioğlu, “Bu dere de aşağıda gördüğünüz Fırat nehrine boşalıyor. Binlerce ton siyanür Fırat’a karışmış durumda.” dedi.
 
Altın madenine karşı açılan davalara avukatlık yapan İsmail Hakkı Atal ise “21 Haziran Salı gecesi Erzincan’ın İliç’teki Amerika ve Kanadalılara ait altın madeni şirketinin siyanür borusunda patlama oldu. Ne kadar olduğunu bilmediğimiz bir şekilde sabah 05.00’e kadar siyanür borusundan çıkan zehirli siyanür maddesi toprağa ve suya karıştı. Sabah 05.00’e kadar, artık binlerce litre mi binlerce ton mu ne kadar olduğunu bilmiyoruz. Sedat Cezayirlioğlu’nun çektiği videolarda gördüğümüz üzere patlayan borudan çıkan siyanür bütün her yeri yakmış ve yıkmış.” dedi.
 
MADEN KAPATILMALI

Madenin kapatılması için çağrı yapan Atal şöyle konuştu: “Biz bölgede çalışma yaparken, 27 Mayıs 2022’de maden atık havuzunun ve madenin de üzerinde olduğu Yedisu fay zonunda bir deprem oldu. 4,2 şiddetinde bir deprem meydana geldi. Arkasından Prof. Dr. Naci Korur bir açıklama yaptı. 1794’den bu yana 7 şiddetinden büyük deprem olmayan bu bölgede her an 7 şiddetinden büyük bir deprem olabileceğini söyledi. Dolayısıyla bu Amerika ve Kanadalılar ait altın şirketi, şu an çok büyük deprem riski içinde. Daha bir deprem, jeolojik hareketlilik meydana gelmeden, durduk yerde, kendi kendine siyanür boruları patlıyor. Doğa ve ekosisteme karışıyor.”

VALİLİK SIZINTIYI DOĞRULADI

Konuya ilişkin Erzincan Valiliği’nden yapılan açıklamada ise İliç İlçesi, Çöpler köyü mevkiinde Anagold Madencilik San. ve Tic. A.Ş. tarafından işletilen kompleks madeni işletmesinde, 21 Haziran’da gece saatlerinde Yığın Liç Sahası’na siyanür içerikli solüsyon taşıyan boru hatlarında meydana gelen arıza nedeniyle yaklaşık 20 metreküp solüsyonunun aktığının belirlendiği aktarıldı. Gerekli çalışmaların yapıldığı belirtildi.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ