Tutuklu eski Yargıtay Üyesi Uğur’a, sahte belgeyle hücre cezası

Yaklaşık 5.5 yıldır tutuklu bulunan eski Yargıtay Üyesi Hüsamettin Uğur’a, sahte belgeyle 3 gün hücre cezası verildiği ortaya çıktı.


Olayla ilgili davanın duruşmasında dinlenen 3 tanık da Hüsamettin Uğur’la ilgili dosyada yer alan ifadelerin kendilerine ait olmadığını söyledi.

Avukat kızı Nalan Dilara Uğur, konuyla ilgili paylaşımlarında, “Babama uydurma suçlamalarla 3 günlük hücre hapsi cezası verilmişti. Bugün o disiplin cezasının infaz hakimliğindeki duruşmasında tanıklar dinlendi. Üç (mahkum) tanığın ikisi ‘Biz Hüsamettin Uğur’dan şikayetçi olmadık, idarenin uygulamasından şikayetçi olduk. Neden öyle yazmışlar anlamadık’ dedi. Üçüncü tanık babamın adını dahi bilmiyordu. ‘Hüseyin Uğuru tanımıyorum hiç muhabbetim olmadı’ dedi. Sözde babamdan şikayetçi olan 3 tanık da ‘söylemediğimiz şeyler yazılmış’ dedi. Bu apaçık Afyon Cezaevi idaresinin sahte belge düzenlemesidir, görevi kötüye kullanmasıdır.” ifadelerini kullandı.


GARDİYANLAR TARAFINDAN DARP EDİLMİŞTİ

Hüsamettin Uğur, daha önce cezaevinde uğradığı işkence ve gardiyanlar tarafından darp edilmesiyle gündeme gelmişti. 15 Temmuz’dan sonra tutuklandıktan sonra Kırıkkale Keskin Cezaevi’ne cezaevine gönderilen eski Yargıtay Üyesi, 4 yıl 4 ay boyunca tek kişilik hücrede tutuldu.

Kırıkkale Keskin Cezaevi’nde sürekli hak ihlalleri ve işkenceye maruz bırakılan Uğur, istemediği halde 10 ay önce Afyon 1 Nolu T Tipi Cezaevi’ne nakledildi. Afyon’da da tek kişilik hücrede tutulan ve sistematik işkence uygulanan Uğur’un, cezaevinde maruz kaldığı hak ihlalleri ve işkenceyi duyurmak için kaleme aldığı mektup geçtiğimiz ay Avrupa Yargıçlar Birliği tarafından İngilizce’ye çevrilerek tüm dünyaya duyurulmuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ