Tutuklu Boğaziçili öğrenciler: İlaç ve ders kitapları hala verilmedi

Boğaziçi Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Naci İnci’nin şikâyetiyle 10 gün önce tutuklanan öğrenciler, kendilerine ilaç ve ders kitaplarının hala verilmediğini söyledi.

Boğaziçi Üniversitesi’nde cumhurbaşkanı kararıyla rektör olarak atanan İnci’yi protesto eden öğrencilere açılan soruşturmada 10 kişi gözaltına alınmış; sekiz öğrenci serbest bırakılırken ikisi tutuklanmıştı.

Tutuklu öğrenciler Enis Berke Gök ve Caner Perit Özen 10 gündür Metris Cezaevi’nde.


Cumhuriyet’ten Tuğba Özer’in sorularını yanıtlayan tutuklu Özen ve Gök şunları söyledi:

Tutuklanma kararını nasıl karşıladınız? 

Enis Berke Gök: Tutuklama kararını beklemiyordum ancak içinde bulunduğumuz faşizm koşullarında çok da şaşırmadım.

Caner Perit Özen: Çok şaşırmadık. Gözaltına alınmadan önce zaten hedef gösterildik ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından terörist ilan edildik. Zaten polis ve güvenlik tarafından sürekli bir takip vardı. 

Hakkınızda bizzat üniversitenin rektörü Naci İnci şikayette bulunmuş. Bu tutumunu nasıl yorumluyorsunuz? 

Gök: Okuduğum bölümden bir hocanın öğrencilerine, iş arkadaşlarına ve hocalarına böyle bir ihannete bulunmasını kabullenemiyorum. Her kayyım gibi o da gidecek.

Özen: İnci’nin gücü kimden aldığını biliyoruz. Hür bir iradesi olduğunu düşünmüyorum, kendisi kayyımdır. Yine de kendi öğrencilerini olmayan suçlarla tutuklatması korktuğunu gösteriyor.

"DOKTOR İLAÇ YAZDI AMA GELMEDİ"

Cezaevinde şartlarınız nasıl? 

Gök: Kitap okuyoruz, diğer mahkumlarla sohbet ediyoruz. ‘Bir mahkûmun not defteri’ ismiyle günlük tutuyorum. Cezaevine geldiğimiz ilk günler aynı hücrede kalıyorduk. Şimdi bizi ayırdılar. Bu şekilde iletişimimizin kısıtlanması bizi daha çok üzdü. Vegan olduğum için dilekçe verdim ancak buna rağmen etli yemek gönderiliyor. Beslenme konusunda sıkıntı yaşıyorum. Ders kitaplarımız da hâlâ bize ulaştırılmadı. Onları bekliyoruz. 

Özen: Cezaevine girdiğimde kolumda bir sakatlık vardı. Doktor burada ilaç yazdı ancak bugün sekizinci gün olmasına rağmen ilacım hala gelmedi. Geceleri ağrıdan uyuyamıyorum.

'OKULUN UZAMASI' KAYGISI

Eğitim hakkınız kısıtlandı. Bu konudaki endişeleriniz nelerdir?

Gök: Derslerden ve sınavlardan geri kalıyorum. Bu yıl son dönemimdi. Okulu bitiremeyebilirim bu yüzden. Bir an önce tahliye olup derslerime dönmeyi iple çekiyorum.

Özen: Cezaevi şartları zaten kötü ancak en kötüsü eğitim hakkımızın elimizden alınmış olması. Ben tarih öğrencisiyim. Ders notlarımız henüz ulaşmadı ancak ulaşsa dahi derslerimi yerinde, sınıfımda takip edemiyorum. Tutukluluğum devam ederse okulum uzayacak. 

Dışarıya mesajınız var mı?

Gök: Haklı olduğumuzu biliyoruz. Suçsuz yere buradayız, yakın zamanda çıkıp mücadeleye devam edeceğiz. Mücadele umuttur.

Özen: Arkadaşlarımız morallerini yüksek tutsun. Elbet buradan çıkacağız. Suçumuz yok ve ceza almayacağımız en baştan belli. Tutuklamalar bizi yıldıramayacak. Çıktığımızda mücadelemize devam edeceğiz.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ