Türkeş'ten Türkeş'e: Sonuçta o senin de baban, en azından kınaman lazım

Tuğrul Türkeş'in Devlet Bahçeli ve MHP'yi savunan açıklamasına Ahmet Kutalmış Türkeş'ten tepki geldi: "Büyük bir terbiyesizlik demesi lazım. Ama demiyor. Hükümetin içinde olduğu için..."

Alparslan Türkeş’in oğlu Ahmet Kutalmış Türkeş, Alparslan Türkeş Vakfı’nın düzenlediği anma toplantısına yönelik saldırıya ilişkin ağabeyi Tuğrul Türkeş’in tepki göstermemesini eleştirdi: “Alparslan Türkeş anılıyor, anılan kişi senin baban. Alparslan Türkeş Vakfı anıyor. Burada konuşmayacak ne var? En azından kınaması lazım. Büyük bir terbiyesizlik demesi lazım. Ama demiyor. Hükümetin içinde olduğu ve oraya gelenleri hükümet koruyup, kolladığı için.” 

Ankara'da Alparslan Türkeş Vakfı tarafından hafta sonunda düzenlenen anma etkinliğine, Ülkü Ocakları üyesi olduğu iddia edilen kişiler saldırdı. Ankara Emniyeti’nden yapılan açıklamada, “Organizasyonu düzenleyen kuruluş tarafından katılımcı sayısı ve isimlerine ilişkin bir bildirimde bulunulmadığı için katılımcı olarak gelenler üst aramaları yaptırılarak bina içerisine alınmıştır. Etkinliğe katılımcı gibi gelen şahıslarla etkinliği düzenleyenler arasında salon içerisinde arbede çıkmış, görevli personel ve çevik kuvvet personelimiz salon içerisine girerek grupları ayırmış ve olay sonlandırılmıştır” denildi.


ANKA Haber Ajansı’nın konuyla ilgili olarak ulaştığı MHP Ankara İl Başkanı Turgay Baştuğ, “Söyleyecek bir şeyim yok. Konuşmak istemiyorum” diyerek, olayla ilgili yorum yapmadı. Alparslan Türkeş’in oğlu AKP Ankara Milletvekili Yıldırım Tuğrul Türkeş de saldırıya ilişkin konuşmak istemedi.

Türkeş’in bir diğer oğlu olan eski AKP Milletvekili Ahmet Kutalmış Türkeş ise saldırı hakkında şunları söyledi:

"Alparslan Türkeş’in kurduğu, Alparslan Türkeş’in sayesinde var olan ve onun sayesinde oturdukları koltuklardan Alparslan Türkeş’in anıldığı, Alparslan Türkeş toplantısına saldırı. Bunu tarafsız bakan herkes nasıl değerlendirir. Haince. Değil mi? Normal bir hareket değil. Alparslan Türkeş’in anılmasına engel olmak, ananlara saldırmak Alparslan Türkeş’i sevmeyen birinin yapacağı iştir.

Ne diyecek, izin verdik mi diyecek? Orada içeri girenleri tanıyan sivil polisler var. Onlar sivil polislerle içeri girdi. Ankara polisi onları tanıyor. Küfrederek, hakaret ederek, bağırarak girmişler. O sırada anlamıyor mu niye geldiğini? Bir de saldırıdan sonra koca salonda bağırış kopuyor, saldırı oluyor. Videoda gözüküyor, içeri giren polis filan yok. Olayın sonunda 4-5 polis giriyor ki karşı taraf onlara saldırdığı için giriyor. Onlar saldırıyı gerçekleştirirken hiçbir polis girmiyor içeri.

(MHP Ankara İl Başkanının paylaşımı) Zaten çok net. Talimat almış. Talimat almadan o tweet'i de atamaz. Talimat almış. Aldığı talimat neticesinde o tweet'leri atıp, hazırlık yapmış. Hazırlığını gerçekleştirmiş. Bir daha gelirken talimat aldığı kişileri de getirmeli. Böyle parlak suratlı oğlanların arkasına saklanmamalı o talimat verenler. İl başkanı, genel başkanının ve teşkilat başkanının haberi olmadan böyle bir şey yapamaz. Yaparsa görevden alırlar. Değil mi? Disiplin soruşturması açılır. Türkiye’de herhangi bir il başkanı ve yanındaki il üyeleri, teşkilat üyeleri nereyi basmış, kaç tane olay olmuş ve bu olaylar neticesinde onun başına ne gelmiş? Görevden alınmış mı, disiplin soruşturması mı olmuş? Böyle bir örneği yoktur herhalde."

"SONUÇTA SENİN DE BABAN"

Ahmet Kutalmış Türkeş, Tuğrul Türkeş'in tutumu için de şunları söyledi: "Konuşmamayı tercih etmesi çok yanlış ve ayıp. Sonuçta orası Alparslan Türkeş, senin de baban. Onun vakfı. O da oraya davetli. Yani şunu demek istiyorum, Alparslan Türkeş anılıyor, anılan kişi senin baban. Alparslan Türkeş Vakfı anıyor. Burada konuşmayacak ne var? En azından kınaması lazım. ‘Büyük bir terbiyesizlik’ demesi lazım. Ama demiyor. Hükümetin içinde olduğu ve oraya gelenleri hükümet koruyup, kolladığı için. Zaten Ankara, Türkiye’nin başkenti. Türkiye’nin başkentinde Ankara il başkanı gelecek, 70-80 kişi oraya girecek, saldıracak. Polis de bunu izleyecek. Adamı gözaltına alırsın en azından, adamın dokunulmazlığı yok ki niye gözaltına almıyorsun. Hiçbir faaliyet yok.

Yalnız hükümetin yanıldığı nokta şu. Bunlara göz yumarak sürekli irtifa kaybediyor, yanlış yapıyor. Adaletsizliğe çanak tutarak hiç kimse ilerleyemez. İlerlemiyorlar ama niyeyse herhalde artık, başkalarına diyorlardı önceden, gözleri gönülleri kör olmuş. Mühürlenmiş. Sürekli kaybediyorlar." 

NE OLMUŞTU?

Alparslan Türkeş Vakfı tarafından 104. doğum günü nedeniyle yapılan Alparslan Türkeş anma toplantısı MHP İl Başkanı Turgay Baştuğ'un hedef göstermesinden sonra 50-60 kişi saldırısına uğradı. Etkinliğin düzenlendiği salonun kapısında çevik kuvvet polislerinin beklemesine rağmen salona giren saldırganlar, Alparslan Türkeş'e dua edildiği sırada sahnedeki bayrakları alıp protokole saldırdı.

Saldırı sonrasında Alparslan Türkeş'in eşi Seval Türkeş, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Alparslan Türkeş Vakfı'ndan ilk günden beri rahatsız olduğunu açıkladı. Ahmet Kutalmış Türkeş de olayın içerisinde MHP ve polisin olduğunu söyledi. AK Parti Milletvekili Tuğrul Türkeş ise Bahçeli ve MHP'yi savunan bir açıklama yaptı. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ