Sancar: Müzakere çağrımıza karşılık alamazsak seçime kendi adayımızla katılırız

HDP 5’inci Olağan Büyük Kongresi Ankara Spor Salonu’nda, ‘Çözüm Biziz, Sözümüz Var’ sloganıyla binlerce partilinin katılımıyla düzenleniyor.

Muhalefetin cumhurbaşkanlığı seçimi için şeffaf görüşmeler yürütmesi gerektiğini belirten HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Cumhurbaşkanlığı seçimde tutumumuz nettir. Kamuoyu önünde şeffaf görüşmeler yapılması halinde müzakerelere ve ortak aday fikrine açığız. Eğer bu çağrımıza karşılık alamazsak, seçimlere kendi adayımızla girme seçeneğini de çok ciddi önümüze koyarız. Hedefimiz de en az ikinci tura çıkmaktır” dedi.
SANCAR’DAN HÜKÜMETE VE MUHALEFETE UYARI

“Seçimler yaklaştıkça kısır siyasi hesaplar yaparak bazı senaryolar devreye sokarak Kürt sorununu araçsallaştırmak istiyorlar. İmralı’ya uygulanan mutlak tecritle ilgili tartışmaların bu çerçevede değerlendiriyoruz” diyen HDP’li Sancar, hem iktidara hem muhalefete şu mesajı verdi:

“Hükümeti buradan apaçık uyarıyoruz. Tecrit üzerinden oyun oynamayın, böyle hassas bir meseleyi iktidar hedeflerinize alet etmeyin. İmralı adına söz kurmayın, halkı yanıltarak afaki gündemler yaratmayın. Öcalan’ın ne düşündüğünü kamuoyunun öğrenmesini sağlayacak imkanları sağlayın.

‘KÜRT SORUNU SEÇİM DÖNEMLERİNDE HATIRLANACAK VE ARAÇSALLAŞTIRILACAK BİR MESELE DEĞİLDİR’

Muhalefete de sesleniyoruz. Tecrit iktidarın tekeline ve manipülesine bırakılmayacak kadar önemlidir. Barış konusunda katkı sağlayacağı kanıtlanmış bir aktörün şimdi de bu rolünü oynamasını sağlayacak şartların yaratılmasını muhalefetin de demokrasi güçlerinin de talep etmesi gerekiyor.

Tecrit bu ülkede barışa katkı sağlamaz, çözümsüzlük politikalarının sürmesine yarar. Kürt sorununu seçim dönemlerinde hatırlanacak ve araçsallaştırılacak mesele değildir. Kim bunu siyasi çıkarı için kullanmak isterse büyük yanılır. Her kim bir iki oy için milliyetçilik yarışına girerse büyük kaybeder.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ