Prof. Lanotte: Turkey Tribunal’in ‘insanlığa karşı suç’ kararı ile Lahey’e başvuracağız

Turkey Tribunal'in kurucusu Prof. Dr. Johan Vande Lanotte, Tribunal'in Türkiye hakkında verdiği kararla Uluslararası Ceza Mahkemesi, Avrupa Konseyi, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler'e başvuracaklarını söyledi.

Belçika’da üç dönem Başbakan Yardımcısı olarak görev yapan Turkey Tribunal’in kurucusu Prof Dr Johan Vande Lanotte, Tribunal’in “insanlığa karşı suç” unsurlarının oluştuğuna dair verdiği kararla, Lahey’e (Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne), Avrupa Konseyi’ne, Avrupa Birliği’ne ve Birleşmiş Milletler’e başvuralarda bulunacaklarını söyledi.

Lanotte, aynı zamanda Magnitsky Yasası kapsamında insan hakları ihlallerinin mesulleri hakkında başvurularda da bulunulacağını kaydetti.


‘BİREYSEL DOSYALARI AYRINTILI HAZIRLAYACAĞIZ’

Johan Vande Lanotte, “Bireysel sorumluluk konusunda uluslararası bir mahkeme olan Hollanda’daki Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne gitmek için bireysel dosyaları ayrıntılı hazırlayacağız. Buna sahip olduğumuzda, bu dosyaları Magnitsky Yasası’na bir başvuru için de kullanabiliriz” değerlendirmesinde bulundu.

‘BU MAHKEMEDE SÖYLENENLER KULLANILACAK’

Turkey Tribunal Mahkemesi’nde ortaya çıkan sonuçların kullanılacağını kaydeden Lanotte, “Elbette; burada bir temsilcisinin bulunduğu Avrupa Parlamentosu’nda, Avrupa Konseyi’nde, Birleşmiş Milletler’de ve mahkemeler önünde, bu mahkemede yazılanlar, söylenenler, karar verilenler kullanılacaktır” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ