Metropoll: Sonucu kararsız ve dar gelirli seçmen belirleyecek

Metropoll Araştırma’nın anketine göre, kararsızların oy oranı yüzde 5,5, ‘cevap yok’ diyenler yüzde 6,3 düzeyinde. Araştırmada, mart ayı seçim anketi sonuçları da yer aldı.
 

Anket, 28 ilde 22-25 Mart tarihleri arasında yapıldı. Hata payı +-2,42 olarak belirtildi. Ankete göre, kararsız ve protesto oylar dağıtılmadan, partilerin oy oranları şöyle:

AKP’NİN OY ORANI YÜZDE 31.3’E GERİLEDİ 


AKP: Yüzde 31,3

CHP: Yüzde 19,1

İYİ PARTİ: Yüzde 9,9

HDP: Yüzde 9,1

MHP: Yüzde 7,8

DEVA: Yüzde 1,3

SP: Yüzde 1

DİĞER PARTİLER: Yüzde 2,5

KARARSIZIM: Yüzde 5,5

PROTESTO OY: Yüzde 6,2

CEVAP YOK: Yüzde 6,3

CUMHUR İTTİFAKI’NIN OY ORANI YÜZDE 39.1

MetroPOLL Araştırma’nın Kurucusu ve Yöneticisi Özer Sencar, kararsız ve dar gelirli seçmenin kritik önemde olduğunu belirtiyor. Sencar’ın araştırma sonucuna ilişkin yorumu şöyle:

“İktidar oyları (AKP+MHP)= Yüzde 39.1

Muhalefet oyları: (CHP+İYİ+HDP+SP+DEVA)=40.4

Diğer: %2.5

İktidar ile muhalefet arasındaki denge çok kritik. Gerçekçi olmakta fayda var. Bakalım nisan ayı sonuçları ne gösterecek. Birkaç önemli not:

KARARSIZLARIN 1/3’Ü AKP KÖKENLİ 

1. Muhalefet seçmeni tercihini açıklamak istemezse iktidar partilerinin ismini vermez. Kararsızım veya cevap vermek istemiyorum der.

2. CHP, İYİ Parti ve HDP seçmeni cevap vermek istemezse AKP demiyor.

3. Kararsızların 1/3’ü yani 6 puanı AKP kökenlidir.

4. Kararsızlar içindeki 6 puanlık AKP kökenli seçmenin 1.5 puanı Erdoğan’a sıkı bağlı, 1.5 puanı ise gevşek bağlıdır. Dolayısıyla bunların tekrar AKP’ye dönme ihtimali söz konusudur, özellikle sıkı bağlıların.

5. Kalan 3 puanlık AKP kökenliler AKP’yi de Erdoğan’ı da terk etmiş.

‘KARARSIZ VE DAR GELİRLİ SEÇMENE YOĞUNLAŞILMALI’ 

Tüm parti yöneticileri ve partili vatandaşlar netice alabilmek için kararsız seçmen kitlesi ve dar gelirli seçmenler üzerine yoğunlaşmalıdır. Bu iki gruba sesini duyurabilen ve ulaşabilen partilerin kazanma şansı yüksek olacaktır. Kimse hayalci olmasın ve rakamlarla uğraşmasın. Kararsızları ne oransal ne de keyfi dağıtmakla uğraşmayın. Onları anlamaya, onlara ulaşmaya ve ikna etmeye yoğunlaşın.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ