Metin Akpınar: Davadan beri ölü taklidi yapıyorum

Oyuncu Metin Akpınar’ın hayatını anlatan 'İyi ki Yapmışım' isimli yapım Netflix’te yayına girdi. Akpınar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaretten yargılandığı davadan beri 'ölü taklidi' yaptığını söyledi.


Tiyatro sanatçısı Metin Akpınar’ın hayatını anlatan ‘İyi ki Yapmışım’ belgeseli online film ve dizi platformu Netflix’te yayına girdi. Belgesel, Akpınar’ın film ve tiyatro oyuncusu olarak kariyerinin kritik anlarına odaklanıyor. Belgesel, usta oyuncunun yıllar içinden süzüp getirdiklerini aktarıyor.

Akpınar, haftalık yayın yapan Oksijen gazetesinden İlke Gürsoy’un belgesele ilişkin sorularını yanıtladı. Akpınar, belgesel hakkında şu ifadeleri kullandı:


‘3.5 İHTİLAL GÖRDÜM’ 

“1941’den 80 yaşına gelene kadar yaşadığımız çizgi enteresandı. Sadece bizim sanatsal etkinliklerimiz değil, fonda olan olaylar inanılır gibi değil. İkinci Dünya Savaşı’nda doğmuşum. Nüfus kağıdımda ‘Ekmek verildi’, ‘Basma verildi’ gibi şeyler yazıyor. Gıda gramlarla, her bebeğe kaç gram tahin verileceği tespit edilmiş. Üstelik babam da ikinci askerliğine çağrılmıştı. 3.5 ihtilal gördüm. Başbakanların, cumhurbaşkanlarının sayısını hatırlamıyorum. O dönemin fonunu da biraz bizim objektifimizden anlatmak önemliydi. Bence başarılı bir belgesel çıktı.”

‘ÖLÜ TAKLİDİ YAPIYORUM’

Akpınar, “Bir sanatçıyı barışık olmak mı kavgalı olmak mı daha çok besler?” sorusuna ise “Sanatçı muhalif olur. Sanatçı bir de özgür olmak zorundadır ama bizim ülkemizde, bazı Batı ülkelerinde de böyle bir şey yok. Düşüncenin de en saygın biçimi sanat. Düşünce özgürlüğü yoksa sanat özgürlüğü ve sanatçı özgürlüğü de yoktur. Ve bizim siyasi otoritelerimiz, hiçbir zaman, düşünce özgürlüğü ile barışık olmamıştır. Dolayısıyla da sanatçıyla da barışık olmamışlardır. Nazım Hikmet’ler, Rıfat Ilgaz’lar, Aziz Nesin’ler… Bu çok üzücü bir şey maalesef, hâlâ devam ediyor. Ben davadan beri ölü taklidi yapıyorum” yanıtını verdi.

NE OLMUŞTU?

Metin Akpınar, Uğur Dündar’ın programında sarf ettiği sözleri nedeniyle Cumhurbaşkanı’na hakaretten yargılanmış, hakkında 4 yıl 8 ay hapis cezası istenmişti. Akpınar, sanatçı Müjdat Gezen’le birlikte yargılandığı davanın 1 Mart 2021 tarihindeki karar duruşmasında beraat etmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ