Kırgızistan, Türkiye’nin Orhan İnandı’nın iade talebini kabul etmemiş

Kırgızistan İçişleri Bakan Yardımcısı Nurbek Abdiev, Türkiye'nin Orhan İnandı'nın iadesi yönündeki daha önceki başvurularının Kırgızistan vatandaşı olması dolasıyla geri çevrildiğini açıkladı. Abdiev, Orhan İnandı'nın şu ana kadar Kırgızistan'dan çık


Kırgızistan İçişleri Bakanlığı, Türkiye’nin daha önce Orhan İnandı’nın iadesini istediğini açıkladı.

Kırgızistan Meclis Genel Kurulu’nda, Sapat Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Orhan İnandı’nın kaçırılma olayı görüşüldü.


Orhan İnandı’nın bulunması için yapılan arama çalışmaları hakkında milletvekillerine bilgi veren İçişleri Bakan Yardımcısı Nurbek Abdiev, İnandı’nın Kırgızistan sınırından çıkış yapmadığını söyledi.

İnandı’nın bulunması için İnterpol aracılığı ile de çalışma başlattıklarını belirten Bakan Yardımcısı Nurbek Abdiev, Türkiye, Gürcistan, Kazakistan, Çek Cumhuriyeti, İspanya, Romanya ve Afganistan’dan da Orhan İnan’ın sınırı geçmediğine dair bilgiler geldiğini ifade etti.

Nurbek Abdiev, Türkiye’nin daha önce Orhan İnandı’nın iade edilmesi için başvuruda bulunduğunu ifade etti. Abdiev, “Türkiye hükümeti, Orhan İnandı’nın ‘F...’ (Türk yetkililer Fethullah Gülen hareketini bu şekilde ifade ediyorlar) ‘organize suç örgütü üyesi’ olarak arandığına dair belgeleri bize ulaştırdı. Ancak, İnandı Kırgızistan vatandaşı olduğu gerekçesiyle Türkiye’ye iade edilmedi. Bunun dışında Kırgızistan’da bulunan bazı Türk vatandaşları için F... üyesi olduğu iddiası ile iade talebi ile evrakları geliyor. Biz bakanlık olarak konu ile ilgili zamanında Başsavcılığa müracaat ettik.’’ dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ