KHK ile kapatılan Zaman editörü Recai Morkoç ile eski hâkim tutuklandı

Edirne'de yasa dışı yollarla Yunanistan'a geçmeye çalışırken yakalandıkları açıklanan eski Zaman gazetesi editörü Recai Morkoç ile eski hakim tutuklandı.


Güvenlik güçleri, Meriç ilçesindeki 1. derece askeri yasak bölgede yaptıkları kontrolde Yunanistan’a geçmeye çalıştığı ileri sürülen 2 kişiyi gözaltına aldı. Bu kişilerin kanun hükmünde kararname (KHK) ile kapatılan Zaman gazetesi editörü Recai Morkoç ile eski hâkim F.Y. olduğu duyuruldu.

İki kişi, işlemlerinin ardından Uzunköprü Adliyesine sevk edildi.


Morkoç. ve F.Y. savcılıktaki ifadeleri sonrası çıkarıldıkları sulh ceza hakimliğince tutuklandı.

RECAİ MORKOÇ KİMDİR?

Zaman grubunda çalıştığı için tutuklanarak 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan ve 16 ay hapis yatan gazeteci Recai Morkoç, en son KHK ile kapatılan Cihan Medya Ajansı Antalya bölgesi editörü olarak görev yaptı.

Morkoç, Antalya 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından örgüt üyesi olduğu iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Morkoç’un dosyası Yargıtay tarafından da onaylandı.

59 GAZETECİ CEZAEVİNDE

CHP İstanbul Milletvekili ve Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanvekili Sezgin Tanrıkulu 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde açıkladığı rapora göre AKP iktidara geldiği 2002 yılından 2021 yılı sonuna kadar en az 811 gazetecinin tutuklandı. Türkiye cezaevlerinde şu anda 59 gazeteci de tutuklu bulunuyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ