İyidere Limanı ÇED raporunda İkizdere'ye taş ocağı kurulması yok

Rize İkizdere'de yapılmak istenen taş ocağından elde edilecek malzemenin kullanılacağı İyidere Limanı'nın ÇED raporu ortaya çıktı. Raporda yeni bir taş ocağı kurulmayacağı yazıyor.

Rize İkizdere'de Cengiz Holding'in yapmak istediği taş ocağından elde edilecek malzemenin İyidere Limanı'nda kullanılacağı ancak liman için 2019’da verilen ÇED raporunda yeni bir taş ocağı kurulmayacağının belirtildiği ortaya çıktı. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, "Ulaştırma ve Altyapı Bakanı derhal istifa etmeli, İkizdere’deki proje iptal edilmelidir" diye konuştu.


OdaTv'de yer alan habere göre İyidere Limanı ÇED raporunda “Projenin inşaat aşamasında kullanılacak olan dolgu malzemeleri ruhsatlı ve izinli malzeme ocaklarından, beton ise yine ruhsatlı ve izinli beton tesislerinden karşılanacak olup proje kapsamında herhangi bir malzeme ocağı işletmesi veya hazır beton tesisi kurulması planlanmamaktadır” ifadeleri yer alıyor.

"BAKAN İSTİFA ETMELİ, PROJE İPTAL EDİLMELİ"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Gürdere ve Cevizlik isimli birbirinden ayrı iki ocak projesi varmış gibi bir algı yaratmaya çalışmaktadır. Oysa ikisi aynı projedir. İki proje de, aynı proje sahibine ait olup, İyidere Lojistik Limanı İnşaatı Projesi kapsamında deniz dolgusunda kullanılacak malzemeyi üretmek amacıyla faaliyet göstermek amacına sahiptir. Toplam alanı itibariyle 25 hektardan büyük olan proje için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ÇED raporu hazırlamak için başvuru yapılması gerekmektedir. Ancak, mevcut kapasite artışı başvurusu mevzuata aykırılık nedeniyle reddedildiği için, ÇED gerekli değildir kararı almak için Rize Valiliği'ne başvurulmuştur. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı derhal istifa etmeli, İkizdere’deki proje iptal edilmelidir” dedi.

Cengiz Holding'ten dün yapılan açıklamada "Hammaddenin temin edileceği taş ocağının seçilmesi konusunda, şirketimizin herhangi bir tespit yetkisi veya tasarrufunun bulunmadığını önemle belirtmek isteriz. Hammaddenin temin edilmesi planlanan İkizdere Cevizlik Taş Ocağı, Bakanlık tarafından seçilmiştir” ifadeleri kullanılmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ