İstanbul Sözleşmesi protestosuna katılan İranlı mülteciler serbest bırakıldı

İstanbul Sözleşmesi eylemine katıldığı için sınır dışı kararı ile Aydın Geri Gönderme Merkezi'ne gönderilen İranlı mülteciler serbest bırakıldı.
 
Denizli’de katıldıkları İstanbul Sözleşmesi eylemi gerekçe gösterilerek “Kamu düzenini bozma” iddiası ile sınır dışı kararı verilen ve 6 Nisan 2021’de Aydın Geri Gönderme Merkezi'ne sevk edilen Esmaeil Fattahi, Zeinab Sahafi, Leili Faraji ve Mohammad Pourakbari Kermani bugün serbest bırakıldı.

Mültecilerin sınır dışı kararı ile idari gözetim altında tutulması üzerine siyasi parti ve sivil toplum örgütleri serbest bırakılmaları için açıklamalar yapmış, Meclis'e de mülteciler hakkında soru önergesi verilmişti. 1 ay sonra idari gözetim kararı imza zorunluluğu ile kaldırılarak mülteciler serbest kaldı.


Mültecilerin avukatı Hayriye Buse Bergamalı sınır dışı kararına karşı açılan davanın sürdüğünü belirtti.

Bergamalı, “Sınır dışı kararı Anayasa'ya aykırı olduğu gibi, idari gözetim kararı da hukuka aykırıydı. Bu süreçte insan haklarından yana birçok kurum, siyasi parti ve sivil toplum örgütü bu davaya destek oldu. Serbest bırakılmaları haberini almak beni çok mutlu etti. Bu süreçte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Devam eden davanın da takipçisi olacaklarını ifade eden Bergamalı “Neticede süren bir davamız var. O davanın da olumlu sonuçlanması için elimizden geleni yapacağız. Yine bu süreçte kamuoyu desteğine ihtiyacımız olacak” dedi. (Duvar)
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ