İnandı: İfadem işkence altında alındı, cemaati terör örgütü kabul etmiyorum

Tutuklu bulunduğu cezaevinden kurulan SEGBİS aracılığıyla başka bir davanın duruşmasına katılan Orhan İnandı, işkence altında ifadesinin alındığını söyledi. İnandı, Gülen cemaati için, "Terör örgütü olarak kabul etmiyorum" dedi.


MİT tarafından kaçırılarak Kırgızistan’tan Türkiye’ye getirilen ve tutuklanan Orhan İnandı, başka bir davada ‘tanık’ olarak ifadesi verdi. Tutuklu bulunduğu cezaevinden kurulan SEGBİS aracılığıyla duruşmaya katılan İnandı, işkence altında ifadesinin alındığını söyledi. Gülen cemaati için, “Terör örgütü olarak kabul etmiyorum” diyen İnandı’nın katıldığı duruşma Çarşamba günü yapıldı.

DURUŞMADA BİR TAHLİYE KARARI


Duşumda, Gülen cemaatinin ‘Ankara bölge sorumlusu’ olduğu iddiasıyla “Silahlı terör örgütü yöneticiliği” suçundan yargılanan Şükrü Yıldırır’ın tahliyesine karar verildi.

İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Şükrü Yıldırır, tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

‘CEMAATİ TERÖR ÖRGÜTÜ KABUL ETMİYORUM’

Sanık Şükrü Yıldırır ile ilgili “İstanbul Beşiktaş bölge imamı olduğunu biliyorum” dediği iddia edilen ve sanığı teşhis etmesi istenen Orhan İnandı, “Sanığı buradan çıkaramadım. Söylediğim şeyi de hatırlamıyorum. İfademi işkence altında kalıp verdim. Böyle bir ismi de hatırlamıyorum. Cemaati de hizmet hareketi olarak biliyorum. Terör örgütü olarak kabul etmiyorum” dedi. Tutuklu sanık Şükrü Yıldırır ise tahliyesini talep etti.

DHA’nın aktardığına göre, mahkeme heyeti, sanığın, ev hapsi ve yurtdışına çıkış yasağı konularak tahliyesine hükmetti. Duruşma ertelendi.

İŞKENCE GÖZALTI FOTOĞRAFLARINA YANSIMIŞTI

31 Mayıs’tan sonra haber alınamayan ve MİT tarafından Kırgızistan’da kaçırıldıktan sonra Türkiye’ye getirilen eğitimci Orhan İnandı’nın yayınlanan gözaltı fotoğrafında işkenceye uğradığı ortaya çıkmıştı. Cezaevinde daha sonra yapılan muayenesinde İnandı’nın gördüğü işkenceler nedeniyle sağ kol dirseği ile omuzu arasında 3 kırık oluştuğu tespit edildi. Kırıkların kaynaması nedeniyle ameliyat olamayan İnandı, yaklaşık beş aydır sağ kolunu kullanamıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ