İnan Kıraç’ın ‘6 milyon dolara aldık’ dediği hisseler için yeni sorular

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in, SBK Holding’in sahibi firari Sezgin Baran Korkmaz’ın silindiğini iddia ettiği 45 milyon dolar alacağı olduğu Kıraça Holding’in ortağı İnan Kıraç, sessizliğini bozdu.

Sezgin Baran Korkmaz'dan hisseleri almak için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan yardım istedikleri iddiasını yalanlayan Kıraç, "Hisseleri 6 milyon dolara aldık" dedi. Kıraç’ın bu açıklamasının ardından hisse değeriyle ilgili yeni sorular gündeme geldi.

Kıraç'ın açıklaması sonrasında Karsan'ın piyasa değeri ile bahsedilen rakam arasındaki çelişki dikkat çekti.


Kıraç, Korkmaz'ın eline geçen Kıraça Holding'in yüzde 45 ve dolayısıyla Karsan'ın yüzde 26'dan fazla hissesi için Sezgin Baran Korkmaz'a 6 milyon dolar ödediğini belirtiyor.

Karsan halka açık bir şirket, piyasa değeri 3 milyar 177 milyon lira. Diğer bir ifadeyle 364 milyon dolar. 

İnan Kıraç’ın "6 milyon dolara, Türk Lirası ile hesaplandığında 54 milyon liraya aldım" dediği hisseler, bu şirketin dörtte birine denk geliyor. Piyasa değeri açısından bakıldığında 90 milyon dolar. Bu hisseler, aynı zamanda Kıraça Holding'in de yüzde 45'i. Kıraç'ın açıklamalarına göre, Kıraça Holding'in toplam değeri 13 milyon dolar.

Rakamlar bakıldığında Korkmaz ile Kıraç arasındaki hisse satışında Kıraç'ın en az 72 milyon dolar zarar ettiği de ortaya çıkıyor. Çünkü geçmişte Kıraç, Sezgin Baran Korkmaz'a Kıraça Holding'in yüzde 45 için 78 milyon dolar ödediği açıklanmıştı.

Bu arada Sezgin Baran Korkmaz da 80 milyon dolara aldığını söylediği hisseleri 40 milyon dolara devrederek, 40 milyon doları silmesi için kendisine baskı yapıldığını öne sürmüştü. Hisse değerinin en az 40 milyon dolar olduğu belirtilmiş ve bu rakama bugüne kadar herhangi bir itiraz gelmemişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ