İmamoğlu'ndan Soylu'ya tepki: 'Bence suç' diye bir şey var mı anayasada?

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun türbe fotoğrafıyla ilgili sözlerine tepki gösterdi: 'Bence suç' diye bir şey var mı anayasada?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, türbedeki görüntüsüyle ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun "Bence suç" sözlerine tepki gösterdi.

Küçükçekmece Belediyesi ve KİPTAŞ arasında gerçekleşen Kanarya Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi işbirliği protokolünün imza törenine katılan İmamoğlu, bir gazetecinin, ön inceleme ile ilgili  Soylu'nun açıkmalarını sorması üzerine şunları söyledi:


"DİYARBAKIR ZİYARETİ ÜZERİNDEN MESAJ"

"'Bence suç' diye bir şey var mı anayasada? Bakanlık yapıyorsunuz ve 'Bence suç' diye bir yorum yapıyorsunuz. Böyle bir şey olur mu? Anayasada ya da kanunda böyle bir tanım olmaz. Devletin bu makamında bulunan insanların, bu şekilde vakitlerini harcamaları kadar üzücü bir durum yok. 'Bence suç' diye açıklayarak, açıklama yaparak, Diyarbakır ziyareti üzerinden, 'Ben, aslında buna soruşturma izni veririm' mesajı vermek, daha bugün yarın belki de müfettişe ulaştıracağımız ifademize etkide bulunma anlamına geliyor. Bu, çok doğru bir bakış açısı değil. Ben, açık ve net söyleyeyim: Sayın İçişleri Bakanı'nın bu ifadelerini ve bu tavrını, bu anlayışını Sayın Cumhurbaşkanımızın ilgisine havale ediyorum. İstirham ediyorum; bu süreci analiz etsinler. Bunun altında ne var, ne yapılmak isteniyor? Ben, ciddiye almayacağım. Ben, işime bakıyorum zaten. Hepimiz işimize bakıyoruz."

SOYLU NE DEMİŞTİ?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında 'türbede ellerini arkadan bağlayarak yürüdüğü' gerekçesiyle başlatılan ön incelemeyle ilgili "Bu görüntüleri gördükten sonra ben de saygısızlık olduğunu düşünüyorum. Böyle bir görüntü olamaz. Burada bir soruşturma söz konusu değildir. Ben buna soruşturma izni vermem" ifadelerini kullanmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ