İBB’den taksi sorunu için yeni hamle: Plaka sahiplerine ‘geçim kaynağı’ incelemesi

İBB, taksi plakası tahsisi ile ilgili yeni sistemi yürürlüğe soktu. Taksi plakası satışlarında artık ‘Şoförlük Mesleği Geçim Kaynağı’ şartı aranacak. Oluşturulacak komisyon ile mevcut taksi plaka sahipleriyle ilgili inceleme süreci başlayacak.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) uzun süredir gündemi meşgul eden ve defalarca gündeme gelmesine rağmen çözülemeyen taksi sorunu için yeni bir yöntemi devreye soktu.

İBB, taksi plakası sahibinin tek geçim kaynağının şoförlük olup olmadığının denetimine başladı. Mevzuata göre plaka sahiplerinin, şoförlükten başka geçim kaynağı olmaması gerekiyor. Mevzuata aykırı durumdaki taksilerin plakası askıya alınacak.


Belediye, taksi plakası tahsisinde plaka satışlarında artık ‘Şoförlük Mesleği Geçim Kaynağı’ şartı arayacak. Oluşturulacak komisyon ile mevcut taksi plaka sahipleriyle ilgili inceleme süreci başlayacak. Tek geçim kaynağı taksi olmayanların plakaları iptal edilecek.

TAKSİ PLAKASINDA İNDİRİM İDDİASI

İBB’ye yakın kaynaklar, yeni sistemin devreye girmesi ile Bağcılar Oto Galeri’de taksi plaka fiyatlarında 200 bin TL’lik düşüş yaşandığını öne sürdü.
 
‘RANTI ENGELLEYECEK’

İBB Sözcüsü Murat Ongun, dün sosyal medya hesabındaki paylaşımında, yeni sistemi şu ifadelerle duyurmuştu: “İstanbul’da ticari taksi plakası sahipliği konusunda, yasadan kaynaklanan uygulamaların ilk etabı yarın hayata geçiyor. Ticari plaka sahipleri için İstanbul’da yeni bir dönem başlıyor. Rantı engelleyecek, hizmet kalitesini artıracak bu uygulama şehrimize hayırlı olsun.”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise yeni sistem için “Ekrem İmamoğlu: Bir avuç plaka ağası kaybedecek. İBB kazanacak! Gözünüz bizde olsun” demişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ