HDP’den iktidara: Zehirli yılanlarla aynı torbadasınız

Partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, organize suç örtüğü elebaşısı Sedat Peker’in açıklamalarıyla ilgili konuştu.
Sancar “Bugün ortalığa saçılan videoların, açıklamaların tek tek üzerinde durmayı gerekli görmüyoruz. Bunların buzdağının görünen kısmı olduğunun farkındayız. Buraya neden geldik bunu görelim. Buraya gelmemizin nedeni Kürt sorununu inkârdır. Bu politikayı seçtiğinizde zehirli yılanlarla aynı torbaya girmek zorunda kalıyorsunuz. Zehirle yılanlarla aynı torbaya girince ne olacağı AKP Genel Başkanı dün söyledi. Zehirli yılanlarla aynı torbadasınız” değerlendirmesini yaptı.

Sancar’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

‘HALKIN CEBİ VE SOFRASI YANGIN YERİ’ 


– Mevsimlik tarım işçileri, asgari yaşam şartlarının sağlanmadığı, insanlık onuruyla bağdaşmayan koşullarda ekmek parası peşindeler. Çocuklar, eğitim imkanlarından yoksunlar. Kadınların sorunları ise dağ gibi. İnsanlarımızın onuruna yakışır şartlarda yaşaması için varımızı yoğumuzu ortaya koyacağız.

– Halkın cebi ve sofrası yangın yeri. 17 günlük güvencesiz kapanma dönemi, insanların açlık ve sefaletle baş başa bırakıldığı bir dönemi hep birlikte yaşadık. Uluslararası rapolara göre Türkiye, sefalet endeksinde Güney Afrika’dan sonra 2. sırada yer almaktadır. IMF’nin son raporuna göre; mutlak yoksul sayısı 3 milyon kişi artarak 10 milyona varmıştır. Genç işsizlik yüzde 40’lara dayandı.

‘ÜÇ AYDA 29 BİN İŞYERİ KAPANDI’ 

– Geçenlerde bir video vardı… ABD’de çalışma izni alan bir genç sevinçten çığlıklar atıyordu. Bu video, ülkenin içinde bulunduğu trajedeyi anlatmaktadır. Bu yılın ilk üç ayında kapanan iş yeri sayısı 29 bin. İcra dairelerine gelen dosya sayısı günlük 100 bin. Hiçbir şey olmamış gibi kademeli normalleşmeye geçiyoruz diyorlar.

– Turizm sezonuna dayalı bir pandemi yönetimi sürdürüyorlar. Öncelikleri halk sağlığı değil; işsizlere, esnafa, kadınlara yine destek yok. Bu ülkede ne yaşanırsa yaşansın hep halka fedarkarlık yaptırırlar. Kendileri fedakarlık yapmayı düşünmezler. 17 gün Saray’ı kapatın, yandaşlara verdiğiniz musluğu kapatın; gelir kaybına uğrayan milyonlarca insanın güvencesi sağlanır.

Bu haberler de ilginizi çekebilir:
dAKP’nin oyları yüzde 33’e geriledi, yüzde 83 ‘ekonomik kriz var’ dedi
dMetropoll araştırdı: Ülkenin önemli sorunu geçim sıkıntısı ve işsizlik

‘128 MİLYON DOLAR NEREDE?’ 

– 128 milyar dolar nerede? Yok. Aşı nerede? O da yok. Dört aydır gelinen noktada aşılama henüz yüzde 12’ler seviyesinde.

– Yeni bir milis çetesi gibi karşımıza bekçileri çıkarıyorlar.

– Halka aşı yok, aşağılama var. Ne yazıyor o maskelerde, bu bir utanç vesikasıdır. Bu bir iktidarın, halkını parya olarak gördüğünün en açık itirafıdır.

– Helalleşme istiyorsanız önce yüzleşeceksiniz. Sebep olduğunuzu itiraf ettiğiniz sorunların nedenini açıklayacaksınız.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ