Fikret Bila: SADAT hazırlık yapıyorsa, ‘darbeyi eniştemden öğrendim’ açıklamasını nereye koyacağız?

Halk TV’de katıldığı programda Ümit Özdağ’ın ifşasını değerlendiren gazeteci Fikret Bila 15 Temmuz gecesiyle ilgili açıklığa kavuşması gereken soruları sıraladı.

SADAT ile ilgili aydınlanmamış birçok karanlık nokta olduğuna işaret eden Fikret Bila, “O gece Genelkurmay’a giren siviller SADAT’ın eğittiği kişiler miydi? Köprüde sivillere ateş açan keskin nişancılardan bahsettiler bunlar kim? Kaos yaratılmak için mi bu işlemler yapıldı? Bu hazırlık biliniyor idiyse Erdoğan’ın ‘darbeyi eniştemden öğrendim’ açıklamasını nereye koyacağız?” dedi.

Gazeteci Fikret Bila şu ifadeleri kullandı:


‘‘Tanrıverdi’nin aktardıkları izaha muhtaç faaliyetlerdir. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacı olmayan faaliyetlerdir. Arka arkaya bazı sorulara sebep oluyor. Mesela bir ikisini ben size sorayım. 15 Temmuz gecesi Genelkurmay Başkanlığı’na da yüzlerce binlerce sivil girdi. Bunlar kimlerdi? Bu tür eğitim almış kişiler miydi? Sokaklarda silahlı sivil insanlar vardı; bunlar kimlerdi? Bu kişiler bu şekilde eğitilmiş insanlar mıydı? Yine anımsanacaktı İstanbul’da köprü üzerinde sivillerin üzerine ateş açıldı. Onların bazılarının keskin nişancı olduğu söylendi. Acaba kaos yaratılmak için bazı işlemler mi yapıldı? Köprünün üzerine mevzilenmiş keskin nişancılardan söz ettiler bunlar açıklığa kavuşmadı. Dolayısıyla bu olayın boyutlarını çok etkileyecek önemli bir açıklama. O tarihte Cumhurbaşkanı’nın askeri danışmanı böyle bir harekât böyle bir darbe girişimi olabilir diye sivilleri eğitmeye başlamışsa o zaman Erdoğan’ın ‘Darbeyi eniştemden öğrendim’ açıklamasını nereye koyacağız? Böyle bir darbe biliniyorsa o zamandan tedbir alınıyorsa. Koskoca Milli İstihbarat Teşkilatı var, MİT’e bir subay gitmiş, bu darbeyi ihbar etmiş. MİT Başkanı Diyanet İşleri Başkanı ile akşam yemek yemiş, etkili bir önlem alınmamış. Bu açıklama bütün sorulara cevap olacak bir açıklama gibi duruyor. Bu açıklamanın detaylandırılması, açıklığa kavuşması ve kamuoyunun bilgilendirilmesi gerekiyor.’’
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ