Erkin Partisi lideri Uulu: Orhan İnandı'nın bulunması için daha fazla çaba gösterilmeli

Kırgızistan Erkin Partisi Genel Başkanı Tursunbay Bakir Uulu, 31 Mayıs’ta kaçırılan eğitimci Orhan İnandı’nın 17 gündür bulunamamasından endişe duyduklarını söyledi.

Kırgız makamlarını konuyla ilgili daha hassas davranmaya çağıran Uulu, “Ülkemizin daha fazla utanç durumuna düşmemesini ve kaybolan Kırgız vatandaşımızın sağ-salim bulunmasını ümit ediyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Sadır Caparov’un Türk asıllı Kırgız vatandaşı olan Orhan İnandı’nın bulunmasını kendi himayesine almasını olumlu karşıladığını belirten Uulu, “Ancak, şu ana kadar Orhan beyin bulunamamış olmasından ciddi şekilde endişe duyuyoruz.” şeklinde konuştu.


GEÇMİŞİ HATIRLATTI; DAHA TİTİZ ÇALIŞILMALI

Geçmişte yaşanan istihbarat operasyonlarından örnekler veren Tursunbay Bakir Uulu şunları söyledi:

“Akayev döneminde Özbek siyasetçi Abdumanab Pulatov’u komşu ülkenin özel istihbarat servisleri tarafından Bişkek’ten kaçırıldığını unutmuyoruz. Daha sonra Kırgız vatandaşımız olan Özbeklerin ülkemizden kaçırılma vakaları artmaya başladı. Bu gelişmelerin akabinde 1997’de Kırgız Meclisinde olayın araştırılması için içinde benimde bulunduğum bir komisyon kuruldu. Kısaca özetmemem gerekirse, geçmişte de ülkemizde kaybolma veya gizli istihbarat servisleri tarafından adam kaçırma olayları yaşandı.

KAMERA KAYITLARI NEDEN İNCELENMİYOR?

İçişleri Eski Bakan Yardımcısı Kursan Asanov’un soruşturmasında İçişleri Bakanlığı’nın oğlunun gittiği bütün yerleri kameralardan tespit ederek göstermesini unutmuş değiliz. Kaçırıldığı gün İçişleri Eski Bakanı Melis Turgunbaev ile buluşmasından sonra kimler ile bir araya geldiği ve yol güzergahını üzerindeki kameralardan kendisini takip eden araç ya da araçları tespit etmem mümkün. Her ne olursa olsun, ülkemizin daha fazla utanç durumuna düşmemesini ve kaybolan Kırgız vatandaşımızın sağ-salim bulunmasını ümit ediyoruz.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ