Erdoğan'ın ziyaret edeceği cemevine belediye hizmeti

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan muharrem ayı nedeniyle Ankara Mamak’taki Hüseyin Gazi Cemevi’ne gidecek. AKP’li belediye ilk kez Cemevi’yle ilgilendi.

Sözcü'den Saygı Öztürk'ün haberine göre, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, programında son anda bir değişiklik olmaması halinde bu akşam Mamak'ta bulunan Hüseyin Gazi türbesi ve Cemevi'ni ziyaret edecek. Erdoğan'ın yanı sıra, değişik illerden davet edilen 10 Alevi dedesi ve İçişleri Bakanı da muharrem ayı orucunu Cemevi'nde açacak.

Ankara'da üç Cemevine planlı bir biçimde saldırı yapılırken, bu saldırılardan 5 gün önce Hüseyin Gazi Cemevi'nde de keşif yapıldığı, gelen kişinin tavır ve hareketlerindeki olumsuzluklar üzerine, Alevi Dedesi Hüseyin Öz, gelen kişiyi Cemevi'nden çıkarıp korumalar eşliğinde uzaklaştırmıştı. AKP'li Mamak Belediyesi sınırları içinde olmasına rağmen, Cemevi'ne belediyenin bir desteği olmuyordu.


Bir hafta önce Cemevine gelen belediye yetkilileri, bundan böyle türbenin hizmetiyle kendilerinin ilgileneceğini söyledi. Araç-gereç ve çok sayıda belediye işçisi Cemevi'nin yaklaşık 8 dönümlük arsası üzerinde peyzaj düzenlemesi yaptı, fidan ve çiçekler dikti. Belediye, Cemevi ve türbe içinde de tepeden tırnağa kapsamlı temizlik yaptı.

TAHSİSİ DE YAPILDI

Yıllardır hizmet alamadıkları belediyenin, Cemevi ve türbeye birden ilgi göstermeleri karşısında Hüseyin Gazi Vakfı yetkilileri de şaşırdı. Türbe alanının tahsisi de vakıf üzerine yapıldı. Belediye, Cemevi'nin  yemekhane, kesimhanesini de yeniledi.

Belediyenin bu hizmetinden vakıf yetkilileri son derece memnun kalırken, bunun nedenini daha sonra gelen telefonla öğrendiler. Vakıf yetkililerini telefonla arayan İçişleri Bakanı'nın danışmanlarından Ali Arif Özzeybek, Erdoğan'ın Muharrem ayı nedeniyle Cemevine geleceğini ve orada iftara katılacağını söyledi. Yemeğe değişik illerden 10 dede de davet edildi. Vakıf yetkilileri türbe ve çevresinin düzenlenmesinden memnun olduklarını belirtti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ