Elvan’dan 128 milyar dolar itirafı: Yöntemi eleştirin, yolsuzlukla suçlamayın

Türkiye günlerdir "128 milyar dolar nerede?" sorusuna cevap ararken, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun akabinde Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan da Merkez Bankası'nın Hazine üzerinden kamu bankalarına döviz sattığını itiraf etti.


“Merkez Bankası Başkanı’nın (Şahap Kavcıoğlu) ifade ettiği gibi hazine hesapları üzerinden döviz alım ve satım işleri TCMB tarafından gerçekleştirildi.” diyen Hazine ve Maliye Bakanı Lütfe Elvan, “Merkez Bankası’nın muhabir bir banka aracılığıyla alım ve satım işlemlerinin elektronik işlem platformlarında gerçekleştirildiğini görüyoruz.” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, NTV canlı yayınında kamuoyunda günlerdir tartışılan 128 milyar dolarlık kayıp rezerve dair açıklamalarda bulundu.


“YÖNTEMİ ELEŞTİREBİLİRSİNİZ AMA…”

Döviz satış platformunda piyasa yapıcı yerli ve yabancı bankaların yer aldığını ifade eden Elvan, “Bu platformda bir şahıs yok. Bu işlemde taraflar birbirlerini bilmiyorlar. Kimin ne kadar aldığını karşı taraf bilmiyor. İşlem gerçekleştikten sonra hangi bankanın ne kadar aldığını biliyorsunuz.” diye konuştu.

Elvan şöyle devam etti: “Platformda bulunan bankaların gerekli ödemelerini TCMB’ye yaptıktan sonra bir TL likiditesi oluyor. Bu TL’yi de doğal olarak bilançosunda görebiliyoruz. TCMB günlük bilançosunda da bu hareketleri rahat bir şekilde görebiliyorsunuz. Tüm işlemler TCMB’nin kayıtlarında yer alıyor. Yöntemi eleştirebilirsiniz, fakat kimseyi yolsuzlukla suçlayamazsınız. Kesinlikle yasal olmayan bir durum, bir yolsuzluk söz konusu değil.”

İşlemlerin gerçek sahibinin Merkez Bankası olduğunu belirten Elvan, “Teknik düzeyde bir açıklama yapmanın TCMB bağımsızlığı üzerinde bir gölge oluşturabileceğini düşünerek açıklama yapmadım. Merkez Bankası’ndan teknik açıklama geldiği için ben de açıklama yaptım.” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) “128 milyar dolar nerede?” yazılı pankartları valiliklerin talimatı ile indirilmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ