Dumanlı: Çift taraflı ölüm tehdidiyle Kürtleri hizaya getirme planı yapıldı

Gazeteciler Levent Kenez ve Ekrem Dumanlı, Çıkış Yolu'nda, Türkiye gündeminin öne çıkan başlıklarını yorumlarıyla izleyicilerin dikkatine sundu.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Faysal Pamuk başvurusunda, beyanları mahkumiyete esas alınan tanıkların sanık ve avukatı huzurunda dinlenilmemesi ve çapraz sorguya tabi tutulmamasının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 6'ncı maddesi uyarınca adil yargılama hakkını ihlal ettiğine karar verdi.

Peki bu karar ne anlama geliyor?
 
 
Avrasya Araştırma'nın 2022'de yaptığı ilk anketin sonuçlarına göre "Seçimlerde hile yapılacağını düşünüyor musunuz?" sorusuna vatandaşların yüzde 57,2'si "Evet, iktidarın hile yapacağını düşünüyorum" yanıtını verirken yüzde 6,7'si "Evet, muhalefetin hile yapacağını düşünüyorum" yanıtını verdi.

Anketin sonuçlarını değerlendiren Kemal Özkiraz, "Hile yapılacağını düşünenlerin tamamına yakını muhalefetin toplam oyuna neredeyse eşit. Yani henüz seçim güvenliği konusunda kendi seçmenini ikna edememiş. Zaten kazanma konusunda ikna edememesinin en önemli sebebi de bu. Yani muhalefet seçmeni diyor ki 'Bunlar ne yapar eder bir hile hurda çevirirler, bizimkiler de öyle bakar'" ifadelerini kullandı.
 
2019 yılında yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi öncesi Abdullah Öcalan ile görüşen ve Öcalan’ın HDP'ye yönelik “yerel seçimlerde tarafsız kalın” çağrısını aktaran Ali Kemal Özcan, Erdoğan’ın geçen hafta grup konuşmasında yaptığı çıkışı üzerine konuştu.

Özcan, çözüm sürecini bozmaktan sorumlu tuttuğu Selahattin Demirtaş için “Çıktığında canını kurtarırsa eğer, siyaseten iş yapmayı bırakın sadece Abdullah Öcalan canını kurtarabilir" değerlendirmesi yaptı.
 
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ