Diyanet’ten AKP’lileri üzecek rüşvet fetvası: Kamu malını aşırmaktır

17-25 Aralık yolsuzluk operasyonlarından beri ortaya saçılan rüşvet iddialarıyla ilgili sessizliğe gömülen Diyanet, yayınladığı güncel fetvalarda ise devlet görevlilerinin aldığı hediyenin kamu malını aşırmak olacağını duyurdu.


Reza Zarrap tarafından ayakkabı ve çikolata kutularında AKP’li bakanlara verdiği rüşvetlerin ortaya çıktığı 17-25 Aralık sürecinde sessiz kalan Diyanet İşleri Başkanlığı, yayınladığı güncel fetvalarda kamu görevlilerin alacağı hediyelerin de kamu malını aşırmak olduğunu açıkladı.

PEKER DE ALINAN RÜŞVETLERİ AÇIKLADI


17-25 Aralık sürecinde polisin ortaya çıkardığı rüşvet çarkını şimdilerde ise organize suç örgütü lideri Sedat Peker yayınladığı videolar ve attığı tweetlerle ortaya döküyor. 2013’ten beri rüşvet iddialarıyla ilgili görüş açıklamayan Diyanet ise, rüşvetin “hediye” kılıfıyla meşrulaştırılmasına karşı çıkan bir fetva yayınladı. Diyanet yayınladığı güncel fetvalar arasında bulunan “Yetkili makamlarda bulunanların hediye kabul etmeleri caiz midir?” sorusuna “Yetkililerin aldığı hediyeler, ganimetten aşırmak (kamu malını zimmetine geçirmek) gibidir” yanıtı verildi.

HEDİYE KABUL ETMELERİ CAİZ DEĞİLDİR

Açıklamasında karşılıklı olarak hediyeleşmenin insanlar arasında sevgi ve saygının oluşmasına katkı sağlayacağına vurgu yapan Diyanet, “Nitekim Hz. Peygamber (sas), “Hediyeleşin ki aranızdaki sevgi artsın” buyurmuştur. Ancak yetkili makamlarda bulunan kişilerin, bu göreve gelmeden önce aralarında hediyeleşme âdeti olmayan kişilerden her ne ad altında olursa olsun; hediye ve bağış kabul etmeleri caiz değildir. Zira bu durum, rüşvet olarak değerlendirilebilir”  tespiti yaptı.

KAMU MALINI ZİMMETİNE GEÇİRMEK GİBİDİR

Bu konuda Hz. Peygamberin (sas)idari makamlarda bulunanlara verilen hediyelerle ilgili olarak; “Yetkililerin aldığı hediyeler, ganimetten aşırmak (kamu malını zimmetine geçirmek) gibidir” buyurduğunu hatırlatan Diyanet, şu görüşleri paylaştı: “Yine Resûlullah (s.a.s.), zekât toplamakla görevlendirdiği memurunun hediye aldığını işittiğinde; “Benim gönderdiğim bir görevliye ne oluyor ki: ‘Bu zekât malıdır; bu da bana hediye edilmiştir.’ demektedir! Bu kişi babasının (yahut anasının) evinde oturup kalsa, acaba kendisine hediye verilir miydi? Allah’a yemin ederim ki, sizden biriniz o zekât malından bir şey alırsa kıyamet gününe o malı boynunda taşıyarak gelecektir” buyurarak, kişinin yetkili makamda bulunmasından dolayı hediye almasının caiz olmadığını ifade etmiştir.”

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ