Diyanet Vakfı, kira ödeyemeyen kiracılarını icraya verdi

Diyanet Vakfı, salgın döneminde uzun süre kepenkleri kapalı kalan ve kiralarını ödemekte zorlanan kiracılarını icraya verdi. İcraya verilen esnaf, "Kapalı olmamıza, hizmet verememize rağmen alınan kira helal midir, haram mıdır?" diye sordu.

Türkiye Diyanet Vakfı kiracısı olan esnaf, pandemi döneminde kiralarını ödemekte zorluk çekti. Uzun  süre kepenk kapattıkları için yaşadıkları maddi sıkıntıyı Türkiye Diyanet Vakfı’na anlatan ancak sonuç alamayan esnaf son çare olarak Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) başvurdu. CİMER ise yanıt olarak, “Doğrudan vakfa müracaat etmeniz gerekmektedir” cevabını verdi.

Pandemi döneminde icralık olan esnaf yayımlanan genelgeler kapsamında uzun bir süre kepenk kapattıklarını ve bu nedenle kiralarını ödeyemediklerini anlattı.
‘KİRA YARDIMI ALAMADIM’ 

Cumhuriyet’e konuşan bir esnaf, “Maalesef ki bu pandemi döneminde iki defa kira yardımına başvurdum. Hiçbir yardım alamadım. Cumhurbaşkanlığının açıklamalarıyla ‘hiçbir mülk sahibi kiracısını çıkaramaz, icra yoluyla tahliye edemez’ açıklaması biz esnafı kısa vadeli bir rahatlamaya götürdü.

‘ALINAN BU KİRA HELAL MİDİR, HARAM MIDIR?’ 

Öncesinde defalarca Diyanet Vakfı’na yazdık başvurduk ama hiçbir netice alamadık. Bu güzide kurum halk arasında vicdanı ve ahlakı temsil ediyor, kul hakkından dem vuruyor. Kapalı olmamıza, hizmet verememize rağmen alınan kira helal midir haram mıdır. Sonrasında ise bu güzide kurum kira ödemeyen biz esnafları icraya vermiş durumda” dedi.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ