Dışişleri'nde Taliban ile görüşme: Çavuşoğlu 'Kardeşçe düşüncelerimizi paylaştık' dedi

Afganistan'daki radikal İslamcı Taliban hükümetinin Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki, beraberindeki heyetle temaslarda bulunmak için bugün Türkiye'ye geldi.

Katar'dan aktarmalı olarak İstanbul'a gelen Muttaki ve heyet, saat 14.20 sularında yine hava yoluyla Ankara'ya ulaştı ve ardından burada konaklayacakları otele giriş yaptı. Heyet daha sonra Dışişleri Bakanlığı'na geçerek Mevlüt Çavuşoğlu başkanlığındaki Türk yetkililerle bir araya geldi. Bu ziyaret, Taliban ile Türkiye arasındaki ilk üst düzey temas oldu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, Afganistan’daki son durum hakkında Taliban heyetinden bilgi aldıklarını açıkladı ve “Kardeşçe düşüncelerimizi paylaştık” dedi. Çavuşoğlu şunları söyledi:


- (Taliban heyetinin ziyareti) Türkiye'ye gelmek istediler, bilgi dün akşam geldi, kendilerini davet ettik. İlgili kurumlarımızla beraber bir görüşme gerçekleştirdik. Afganistan'daki son durum hakkında bilgiler aldık. Türkiye olarak düşüncelerimizi paylaştık.

- Uluslararası topluma şu andaki Taliban yönetimiyle angajmana girmenin önemini anlatıyorduk. Tanımak farklı, angajman farklı bir şey.

- Afganistan ekonomisinin çökmemesi gerekiyor.

- Terörle mücadele önemli. Boşluk olursa terör örgütlerinin saldırılarını arttıracağını görüyoruz.

- Diğer taraftan da başında beri şu andaki Taliban yönetimine tavsiyelerde bulunduk. Batılılar gibi ders verir gibi ön şartlar söyleyerek değil. Taliban dışındaki tüm etnik gruplardan kişilerin de yönetime davet edilmesinin önemini bir kere daha anlattık.

- Kızların eğitimi ve kadınların iş hayatında çalışabilmesi tavsiyelerimizi paylaştık. Bizim orada yaşayan, dönmek isteyen vatandaşlarımız ile ilgili konuları gündeme getirdik. Başkonsolosluklarımızın tekrar açılması için beklentilerimizi dile getirdik. Düzenli uçuşların başlaması için güvenlik konusunda beklentilerimizi bir kez daha kendilerine anlattık.

- Taliban heyeti, Diyanet İşleri Başkanlığı ile de görüşme gerçekleştirecek.

Taliban'ın insani yardım talebinde bulunduğını belirten Çavuşoğlu, yardımların süreceğini dile getirdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ