Danıştay, Cumhurbaşkanlığı’ndan savunma istedi: İstanbul Sözleşmesi neden feshedildi?

Danıştay 10. Daire, 10 Nisan 2011 yılında Avrupa Konseyi’ne üye ülkelerin imzasına açılan İstanbul Sözleşmesi’nin Türkiye tarafından feshedilmesi kararının iptali istemiyle açılan davada Cumhurbaşkanlığı’ndan savunma istedi.


Ankara Gazetecisi adlı internet haber sitesinde Alican Uludağ tarafından yazılan haberde, Danıştay 10. Dairesi, sözleşmenin neden iptal edildiğini hem usulü hem de esas yönünden gerekçelerini sordu. Cumhurbaşkanlığı’nın göndereceği savunmanın ardından Danıştay 10. Daire, önce yürütmeyi durdurma, ardından ise iptal talebini karara bağlayacak.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımladığı kararla, 2011’de Türkiye’nin taraf olduğu Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’nin Türkiye Cumhuriyeti Bakımından Feshedilmesine hükmetmişti. Erdoğan, bunu Cumhurbaşkanına uluslararası sözleşmeleri onaylama yetkisi veren 9 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 3. maddesine dayandırmıştı.


Türkiye’nin hazırlanmasına öncülük ettiği sözleşmeden daha sonra çıkma kararı Türkiye’de sivil toplum örgütleri başta olmak üzere Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi tarafından da tepkiyle karşılanmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ